Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Zielonkach mieli wczoraj niebywałą okazję poznać Łukasza Dębskiego, autora licznych książek dla dzieci, prozaika i scenarzystę, mieszkającego na co dzień w Krakowie. Pisarza przywitała wicedyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach Anna Zielowska, a grupa pierwszaków z niecierpliwością czekała na rozpoczęcie spotkania.

Autor rozpoczął od wyjaśnienia dzieciom jak w ogóle powstaje książka i jakie etapy musi przejść zanim trafi na półkę w bibliotece lub w księgarni. Dużo uwagi poświęcił też roli ilustratora, co w przypadku książek dla dzieci jest rzeczą nie do przecenienia. Przy okazji zwierzył się nam, że będąc uczniem miał bardzo dobre stopnie i tylko jeden przedmiot spędzał mu sen z powiek, a były to rysunki. Nie potrafił bowiem niczego w ogóle narysować. Nawiązał wówczas współpracę ze szkolną koleżanką Anią, która wykonywała za niego zadane prace, i w ten oto sposób udało mu się zaliczyć rysunki, a Ania została po latach jego żoną i teraz wspólnie pracują nad książkami.

Na przygotowanym wcześniej flipcharcie jeden z uczniów miał za zadanie narysować ciuchcię, a za nią wagoniki. Tę samą czynność powtarzały wszystkie dzieci na swoich kartkach. Potem pierwszaki podpowiadały panu Łukaszowi kolejno po sobie następujące litery alfabetu, a pisarz czytał swoje wiersze-zagadki, których rozwiązaniem były wyrazy zaczynające się na te właśnie literki. Wbrew pozorom to zadanie wcale nie było łatwe, bowiem wystarczyła chwila nieuwagi, rozkojarzenie i już zamiast prawidłowych odpowiedzi padały zupełnie nieadekwatne do pytania słowa. Prawidłowe literki należało również zamieścić w wagonikach, których szybko przybywało. Pod czujnym okiem autora praca nabierała tempa niczym rozpędzona lokomotywa.

Miłą niespodzianką było również zaproszenie bibliotekarza do wspólnego wraz z autorem przeczytania utworu o Francji. Tu muszę dodać, że oklaskom nie było końca. Pan Łukasz wykazał się wspaniałym poczuciem humoru, wybierając właśnie ten utwór, więc wszyscy bawili się doskonale, zupełnie nie czując szybko upływającego czasu. Dla szczęśliwców, którzy zakupili książki pana Łukasza czekała jeszcze nagroda, a była nią specjalna dedykacja autora.

Uczniowie serdecznie podziękowali pisarzowi za przyjazd do zieloneckiej szkoły, wręczając pamiątkowy podarunek i pozując do wspólnego zdjęcia.

Majowe spotkanie z Łukaszem Dębskim udało się zorganizować w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2017”, realizowanego przy współpracy finansowej z Instytutem Książki.

JR

Fotorelacja ze spotkania dostępna tutaj.