W poniedziałek wieczorem odbyło się majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Przybysławicach. Nie zabrakło na nim życzeń i ciepłych słów dla bibliotekarza, 8 maja jest bowiem świętem wszystkich przedstawicieli tego zawodu.

Lektura, którą omawiałyśmy, to Dziewczyna z poczty Stefana Zweiga. Główną bohaterką powieści jest Christine, pracująca w wiejskim urzędzie pocztowym. Jej monotonne życie przerywa nagły telegram od bogatej ciotki, która zaprasza ją na wakacje. Cały świat dziewczyny zmienia się jak w najwspanialszym śnie. Ale chwile szczęścia szybko się kończą, a powrót do brutalnej rzeczywistości bywa okrutny.

Książka zadziwia bogactwem szczegółów, autor szczegółowo opisuje pomieszczenia, sprzęty jak i przeżycia bohaterów. Każdy z nich skrywa tajemnice, wielu udaje kogoś innego, kłamie. A początkowo bajkowa historia Kopciuszka zamienia się w koszmar. Autor nie dokończył swej powieści, pozostawiając czytelnikowi możliwość wymyślenia zakończenia tej historii.

Dziewczyna z poczty bardzo spodobała się wszystkim Paniom. Akcja utworu rozgrywa się w 1926 r., ale rozterki przeżywane przez bohaterów wydają się być bardzo aktualne. To niezwykła książka o zwykłych ludziach, trudnych wyborach przed jakimi przyjdzie im stanąć oraz o demonach przeszłości, z którymi muszą żyć dalej. Polecamy wszystkim.

KG

Galeria zdjęć