Dnia 24 kwietnia w bibliotece odbyło się spotkanie z okazji XVI Małopolskich Dni „Książka i Róża”. Wzięły w nim udział członkinie DKK oraz zaproszona radna gminy Zielonki Renata Kosno.

Piękną scenerię współtworzyły delikatne róże w wazonach oraz wyeksponowany ciekawy obraz z motywem herbacianych róż, namalowany przez panią Halinę Banaś. Motywy róż były uchwycone w różnym okresie rozkwitu, od pąków poprzez pełny rozkwit i zapowiedź przekwitania. Takie ujęcie róż, stanowi apogeum piękna. Jest jednocześnie symbolem życia, od narodzenia do śmierci. Jest to filozoficzne wyrażenie ludzkiego losu, który na każdym etapie daje inne szanse.

Spotkanie, którego tematem były słowa: „poezja źródłem inspiracji dla emocjonalnej i intelektualnej satysfakcji”, nawiązywało do postaci Stanisława Wyspiańskiego, miłośnika kwiatów, które utrwalił na wielu płótnach. Wyrazem hołdu dla poety była recytacja wiersza pt. „Niech nikt nad grobem mi nie płacze” w ciekawym wykonaniu pani Zofii Kot.

Pani Zofia Daszkiewicz mówiła o pozycji Wyspiańskiego w okresie Młodej Polski, kiedy był on wynoszony na piedestał. Nazywano go kapłanem sztuki. Następnie przeczytała wiersz Jana Kasprowicza pt. „Krzak dzikiej róży” i przeprowadziła jego ciekawą interpretację, wykazując literackie środki artystycznego przekazu, dzięki którym poezja pełni funkcję katharsis, budzi emocje i wzbogaca wiedzę. Na spotkaniu czytano wiersze z motywami róży autorstwa: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Adama Asnyka, Juliana Przybosia, Zbigniewa Herberta i Zofii Daszkiewicz. W ożywionej dyskusji stwierdzono, że poezja jest potrzebna współczesnym odbiorcom. Na zakończenie spotkania bibliotekarka wręczyła każdej z Pań piękną różę.

Niespodzianka w postaci róży czekała również na czytelników odwiedzających w tym dniu naszą bibliotekę.

ZD, AG

Galeria zdjęć