Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, ponownie zgromadziło w bibliotece miłośników czytania i rozmów o książkach. Tym razem zebrani omawiali lekturę pt. „Dziewczyna z poczty” austriackiego pisarza, mistrza modernizmu Stefena Zweiga. Autor studiował filozofię, dlatego przedmiotem jego zainteresowania była psychologia człowieka.

„Dziewczyna z poczty” to historia Christiny, asystentki pocztowej, biednej dziewczyny, której nadarza się okazja przestąpić próg świata bogaczy. Wakacje spędzone w hotelu w modnym szwajcarskim kurorcie, odmieniają jej życie. Wśród zabaw i luksusu, główna bohaterka odkrywa swoje ciało i urodę, lecz gubi tożsamość, zaciera się granica między prawdą a wyobrażeniem. Jest dziewczyną z poczty czy bogatą arystokratką?

Zweig z czułością i przenikliwością opisuje zmysłowe przebudzenie duszy od dawna pozostającej w niewoli finansowego i emocjonalnego ubóstwa. To znakomity portret ludzkiej psychiki – świata niepokoju i melancholii. Wielka powieść o nadziei i desperacji.

Warto przeczytać – polecamy.

AG