W dniu 18 listopada węgrzecka biblioteka ponownie gościła uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawiano o książce gruzińskiej autorki Nino Haratischwili pt. „Ósme życie”. To piękna, wzruszająca saga, której akcja rozgrywa się w Gruzji na tle ważnych wydarzeń historycznych XX wieku. Poznaliśmy porywające losy możnego rodu Jaszi w czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej i rewolucyjnego zamętu. Wydarzenia zostały ukazane z punktu widzenia Gruzinów i Gruzinek, tych bogatych, oświeconych i żyjących kulturą europejską.

Podczas dyskusji zebrani szczególnie zwrócili uwagę na najbardziej doświadczone przez wielką historię kobiety z rodziny Jaszi. Kiedy burzliwy czas zmienił ich status społeczny i materialny, prowadząc do trudnych wyborów, oraz niejednej tragedii. Okazało się, że każda z nich to wyjątkowa osobowość, silna, niezłomna, niepoddająca się przeciwnościom losu. Ich życiowe perypetie śledziliśmy z zapartym tchem i z wielkimi emocjami.

Ósme życie” to przede wszystkim znakomita opowieść o triumfach i tragediach, miłości i nienawiści, zdradzie, adaptacji do wciąż zmieniającego się społeczeństwa. Polecamy. Zebrani prowadzili dyskusje, rozmawiali o życiu, smakując wyśmienite, imieninowe ciasto, naszej solenizantki p. Irenki Chromy. Dziękujemy.

AG.