17 czerwca Bibliotekarki z Przybysławic złożyły wizytę uczniom klasy II ze Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej. Dzieci wzięły udział w ostatnim, przedwakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki pod hasłem: "Czytam lektury".

Drugoklasiści wysłuchali fragmentu książki pt.: „Karolcia” autorstwa Marii Kruger. Choć tę powieść omawiać będą dopiero po wakacjach, podczas spotkania wykazali się dużą wiedzą ze znajomości lektury, aktywnie uczestnicząc w dyskusji.

Karolcia to mała dziewczynka, która mieszka z mamą, tatą i ciotką. Pewnego dnia, podczas przeprowadzki do nowego mieszkania, znajduje w szparze podłogi niebieski koralik. Szybko okazuje się, że jest on magiczny i potrafi spełniać życzenia. Dzięki niemu Karolcia wraz ze swoim nowym kolegą, Piotrem, przeżywa wiele ciekawych i zabawnych przygód. Muszą jednak uważać, gdyż koralika szuka zła czarownica, Filomena, która chce go wykorzystać do swoich celów. Po jakimś czasie okazuje się też, że koralik nie ma nieograniczonej mocy - każde życzenie sprawia, że staje się on coraz bledszy, aż w końcu kiedyś zniknie. Od tej pory dzieci postanawiają używać go ostrożniej. Pewnego dnia Karolcia i Piotr dowiadują się, że jedyny w okolicy park, do którego można wyjść na spacer, ma zostać zamknięty. Dzieci postanowiły przy pomocy koralika dostać się do ratusza do prezydenta miasta i poprosić go, by nie zamykał ogrodu. Pomagają im też dwa magiczne kamienne lwy, stojące przy ratuszu. Mimo działań Filomeny, pracującej, jako sekretarka prezydenta, udaje im się. Prezydent okazuje się bardzo sympatycznym człowiekiem, jedzie wraz z dziećmi do ogrodu i nakazuje, aby go nie zamykano. Lwy postanawiają pozostać w parku i id tej pory są drewniane. Po tej przygodzie koralik robi się tak blady, że może spełnić już tylko jedno życzenie. Karolcia prosi, więc, aby spełnił marzenia wszystkich ludzi. W jednej chwili tak się dzieje i wszyscy są bardzo szczęśliwi. Dzieci dostają nowe zabawki, sąsiadka zdrowieje, sąsiad zostaje sławnym muzykiem, a mama Karolci wraca ze szpitala, wołając, że wszystkie dzieci pod jej opieką wyzdrowiały. Koralik znika, a Karolcia cieszy się, że właśnie takie życzenie wypowiedziała.

Kolejnym punktem spotkania była praca w dwuosobowych grupach. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę, której hasła związane były ze zbliżającymi się wielkimi krokami wakacjami, a rozwiązaniem było imię głównej bohaterki lektury.

Na zakończenie spotkania bibliotekarki wręczyły dzieciom słodką niespodziankę. Wykonano także pamiątkowe fotografie.

Kolejne zajęcia z cyklu „Czytam lektury” już we wrześniu. Dziękujemy za dotychczasową współpracę i zapraszamy do naszej biblioteki podczas wakacyjnej przerwy, po mądre i ciekawe książki.

ŻK

Galeria zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ!