„Teatr to teatr, a życie to życie. Nie zamierzam udawać kogoś, kim nie jestem.”
Irena Kwiatkowska

 Słońce już zachodziło, gdy panie z Dyskusyjnego Klubu Książki zebrały się w bibliotece w Przybysławicach na pierwszym po wakacjach spotkaniu. Zasiadły za stołem,  ustrojonym w kolorowe liście i piękne wrzosy, by z filiżanką herbaty w dłoni dyskutować o książce Łukasza Maciejewskiego „AKTORKI”. Bohaterkami książki są czołowe przedstawicielki polskiej sceny, zarówno teatralnej jak i filmowej. 

Sam autor w pierwszych słowach swego dzieła pisze:

„Aktorki polskiego filmu i teatru to temat, który nawet u największego sceptyka wywołuje mimowolny uśmiech. Znamy ich twarze. Wszystkie, bez wyjątku. Uczyliśmy się od nich, jak kochać kino i kobiety. Są mitami wielomilionowej wyobraźni. Fantazjami pamięci, symbolem naszej miłości.”

Autor z zawodu krytyk filmowy i teatralny, przedstawia czytelnikowi portrety 20 pań, które znamy ze sceny i srebrnego ekranu, m.in.: Niny Andrycz, Ewy Błaszczyk, Małgorzaty Braunek, Anny Dymnej, Krystyny Feldman, Ireny Kwiatkowskiej, Danuty Stenki i Beaty Tyszkiewicz. Prowadzi ze swoimi bohaterkami swobodną rozmowę na temat ich życia i pracy, przez co nakreśla obraz pełen blasków i cieni fenomenalnego zawodu aktora.

Wszystkim klubowiczkom książka się podobała, bardzo dobrze wpisując się w jesienną aurę skłaniającą nas do pełnych melancholii rozmyślań o sprawach minionych. Mimo drobnych mankamentów – komentarze autora nie zawsze, zdaniem pań z DKK, były potrzebne, książkę można z całą pewnością polecić każdemu, nie tylko na jesienne słoty.

Z książką w kieszeni czekamy na następne spotkanie.

KG