Internet jako jedno z najważniejszych odkryć XX w. zrewolucjonizował nasze życie – jest dla nas nie tylko udogodnieniem w codziennym życiu, ale coraz częściej narzędziem pracy. Biblioteka Publiczna w Zielonkach, wraz z filiami w Węgrzcach oraz Przybysławicach oraz nowo powstałym punktem bibliotecznym Kulturoteka Bibice, wzięła udział w kampanii Tydzień z Internetem. Akcja ta trwała w tym roku od 19 do 25 marca w całej Europie.


 Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już 900 000 osób. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wspierana przez liczne grono partnerów. Motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia z Internetem było krytyczne myślenie – zwrócenie uwagi na wpływ informacji znalezionych w internecie na nasze życie, a także ocena ich wiarygodności.


Uczniowie klas 6a i 6b z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej bezpieczeństwu w internecie. Zajęcia skupione były między innymi na: rozsądnym udostępnianiu informacji o sobie, w tym zdjęć, bezpieczeństwie haseł, znajomości internetowych oraz ocenie wiarygodności informacji zamieszczonych w internecie. Kluczową część zajęć stanowiło komentowanie filmików z wypowiedziami uczniów opowiadających swoje historie związane z nieodpowiedzialnym korzystaniem z internetu, które można obejrzeć dzięki Platformie edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zakończenie zajęć stanowiło stworzenie kodeksu bezpiecznego postępowania w sieci.


 

Korzystanie z dobrodziejstw internetu nie jest obce węgrzeckim seniorkom! W Bibliotece w Węgrzcach zorganizowano warsztaty plastyczne, na których panie zdobiły pisanki metodą patchworku. Uczestniczki warsztatów miały okazję oglądać filmiki instruktażowe dostępne na kanale YouTube i czerpać z nich inspirację.


 

 

 Warsztaty plastyczne poprowadzone dzięki Bibliotece w Przybysławicach również skorzystały z dostępności ciekawych oraz pożytecznych treści, które znaleźć możemy w internecie. Podczas warsztatów z uczniami Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej przygotowano ozdoby wielkanocne, czerpiąc inspirację z internetu. Natomiast podczas kolejnych zajęć, które odbyły się w Bibliotece w Przybysławicach dzieci miały okazję poznać internet jako źródło pożytecznie spędzonego wolnego czasu – oglądały strony internetowe oraz interesujące filmy zaproponowane przez bibliotekarza.


 

 

W Kulturotece Bibice, podobnie jak w filiach, miały miejsce warsztaty plastyczne połączone z lekcją biblioteczną. Dotyczyły one wykonywania czapek pucheroków, związanych z lokalną tradycją, przez uczniów klasy 3c Szkoły Podstawowej w Bibicach. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną w programie Prezi, następnie krok po kroku, podążając za wskazówkami przedstawionymi w filmiku instruktażowym, wykonywali czapki.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć. Jesteśmy przekonani, że był to owocnie spędzony czas!