zdjecie grupowe uczniów z autorką

Obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek w zieloneckiej książnicy zainaugurowało spotkanie autorskie z Barbarą Kwintą, lingwistką i tłumaczką z języka angielskiego, a przede wszystkim autorką niezwykle pogodnych książek dla dzieci o dziewczynce imieniem Wandzia. Sympatyczny gość, na spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach dla uczniów klas pierwszych tutejszej szkoły podstawowej i serdecznie powitany przez Annę Zielowską, pełniącą funkcję wicedyrektora tejże placówki oświatowej,  przybył wraz z nieodłącznym rekwizytem – szydełkową wersją bohaterki liczącej już trzy części serii „Jestem Wandzia”.

zdjecie przedstawia autorkę stojącą przed tablicą z nauczycielem

Dla komfortu dzieci interaktywne spotkania odbywały się z każdą z klas oddzielnie. Świetnie przygotowane zajęcia nie polegały na biernym słuchaniu opowieści gościa, lecz bardzo ciekawych warsztatach inspirowanych właśnie książką, a dokładnie jej drogą począwszy od samego pomysłu na napisanie, poprzez cały cykl wydawniczy, aż po zakup w księgarni. Oczywiście bez samego czytania również się nie obyło. Pani Barbara przeczytała jedną z przygód Wandzi, a następnie uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy przy tworzeniu nowej książki, której autorem była cała klasa.

zdjęcie słojów z napisami

Dowiedzieliśmy się, że swoje pomysły na książkę autorzy przechowują w…słoikach. Kiedy chcą napisać nową, po prostu sięgają do ukrytego tam tematu i zabierają się do pracy. Można to porównać do gotowania zupy z przepisu. Dzieci losowały ze słoików postać bohatera, następnie miejsce akcji, przeszkodę oraz przygodę, które lądowały w garnku. Po spróbowaniu smaku, okazało się, że brakuje tam emocji, dlatego niezbędne było dodanie kolorowych kulek imitujących strach, gniew i dużo, dużo śmiechu.

zdjęcie ławki z leżacymi na niej przedniotami

Tak przyrządzona autorska zupa lądowała na talerzu czyli na kartce – teraz trzeba było zabrać się do pisania opowieści. Po krótkiej gimnastyce palce poszły w ruch, a wyobraźnia podpowiadała kolejne wersy tekstu. Potem wybór tytułu na okładkę i już możemy szukać wydawnictwa, które wyda naszą książkę. Dzieci kolejno wcielały się w rolę wydawcy, ilustratora, korektora, składacza, drukarza, a nawet kierowcy, który przewiezie nasze pachnące farbą książki do księgarni.

zdjęcie kartek z nadrukowanymi książkami

Na koniec autorka wręczyła wszystkim specjalnie przygotowane kartki do zaprojektowania już w domu okładki własnej książki, zaś młodzi wielbiciele literatury, a być może przyszli pisarze, odwdzięczyli się samodzielnie wykonanymi pięknymi laurkami i kwiatami, a klasa 1 „F” pożegnała autorkę tanecznie, w takt piosenki „Kałużowy deszcz”. Niezwykle miłą klamrą spinającą cudowne spotkania z Barbarą Kwintą były sesje zdjęciowe z uczniami każdej z klas.

Wydarzenie, które miało miejsce w Tygodniu Bibliotek zorganizowano w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2025”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JR