na zdjęciu widoczna grupa osób siedząca przy stole

W dniu 16 maja w budynku wielofunkcyjnym przy ul. Lawendowej 32 w Zielonkach miało miejsce drugie już spotkanie miłośników książek. Z racji kończących się obchodów Tygodnia Bibliotek Dyrektor zieloneckiej książnicy przygotował dla wszystkich obecnych słodką niespodziankę. Na członków czytelniczego klubu czekały również „tajemnicze pakunki” – czyli zapakowane w gazety książki-niespodzianki.

zdjęcie przedstawia książkę zapakowaną w gazetę z ulotką i talerzyk z ciastem

Tematem dyskusji była książka Małgorzaty Rejmer zat. „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”. Lektura – poruszająca i skłaniająca do myślenia -okazała się bardzo wdzięcznym tematem do rozmów i porównań z tymże okresem w Polsce. Wstrząsające relacje świadków opisywanych wydarzeń są do siebie bardzo podobne, bowiem autorka chyba celowo oddała głos głównie ofiarom tego systemu. Osób broniących zarówno ówczesnego przywódcy jak i wykonawców jego chorych decyzji oraz rozkazów jest naprawdę niewiele. Większość relacji to jednak krytyka systemu, który chciał złamać człowieka, odebrać wszystko co najcenniejsze, zabrać nadzieję, wyzuć z człowieczeństwa, uczynić egzystencję najmarniejszą na świecie.

na zdjęciu widoczna grupa osób siedząca przy stole

Dyktatura Envera Hoxhy skończyła się wraz z jego śmiercią w 1985 r., ale piekło Albańczyków trwało nadal. Dzisiaj kaci przechodzą na ulicy obok swoich ofiar. Obok tych, którym udało się przeżyć głód, obozy, bicie i pracę ponad ludzkie siły. Obok tych, którzy skazywani byli na wieloletnie więzienie za to, że odważyli się pochwalić zagraniczną piosenkę usłyszaną podczas radiowej audycji. Jak gdyby nic się nie stało. Reportaż Małgorzaty Rejmer skłonił nas do refleksji, do przemyśleń, do docenienia tego co mamy. Autorka zaczyna książkę słowami: „był sobie raj, stworzony w najsłuszniej socjalistycznym kraju na świecie”. Szkoda tylko, że ten raj okazał się piekłem…

na zdjęciu widoczna grupa osób siedząca przy stole

Joanna Rosa

Galeria zdjęć