oficjalna grafika 22 Dni Książka i Róża

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” to inicjatywa, której organizatorami są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie. Rokrocznie biorą w niej udział stacjonarne i internetowe księgarnie czy antykwariaty, biblioteki różnych typów oraz inne instytucje kultury z całej Małopolski, proponując w tym czasie jej mieszkańcom wiele imprez związanych z propagowaniem literatury.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa i promocja edytorstwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem dla drugiej osoby, będąc w ten sposób dowodem naszej sympatii i wyrazem uznania.

Pomysł organizacji małopolskiego święta wszystkich moli książkowych pochodzi z Hiszpanii, a związany jest z obchodami ustanowionego przez UNESCO Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – przypadającego 23 kwietnia wielkiego święta tych, dla których losy książki są szczególnie ważne, od jej twórców po odbiorców.

Biblioteki publiczne funkcjonujące w gminie Zielonki także postanowiły włączyć się we wspólne świętowanie tego małopolskiego wydarzenia. Z okazji 22. Małopolskich Dni Książki życzymy naszym Czytelnikom i Sympatykom wielu literackich inspiracji i przyjemnych chwil z dobrą lekturą w ręku. I serdecznie zapraszamy w najbliższych dniach do naszych placówek, gdzie przygotowaliśmy dla Państwa kilka niespodzianek!

PROGRAM 22. MAŁOPOLSKICH DNI KSIĄŻKI „KSIĄŻKA I RÓŻA”
w bibliotekach publicznych gminy Zielonki:

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZIELONKACH

18.04.2023Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków (we współpracy z Dwujęzycznym Niepublicznym Przedszkolem Happy Kids' Academy w Zielonkach)

20.04.2023Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób dorosłych

21-24.04.2023Loteria fantowa dla czytelników

Każdy użytkownik, który w tym dniu odwiedzi bibliotekę i wypożyczy przynajmniej jedną książkę będzie mógł wylosować drobny upominek.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZIELONKACH – FILIA W PRZYBYSŁAWICACH

17.04.2023Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci (we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Przybysławicach)

18.04.2023Lekcja biblioteczna dla przedszkolaków (we współpracy z Niepublicznym Przedszkolem „Mali Wielcy” z Januszowic)

21-24.04.2023Loteria fantowa dla czytelników

21.04.2023Lekcja biblioteczna dla przedszkolaków (we współpracy z Niepublicznym Przedszkolem „Mali Wielcy” z Brzozówki)

21.04.2023Warsztaty roślinne „Doniczka na zioła” dla dzieci i młodzieży

W trakcie spotkania uczestnicy samodzielnie złożą, skleją i ozdobią techniką MixMedia z elementami decoupage’u pojemnik-kosz z płyty HDF. Do dekoracji koszyka na nasz mini-ogród wykorzystamy papiery ryżowe i serwetki z wiosennymi motywami.

24.04.2023Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci (stacjonarnie w bibliotece)

24.04.2023Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób dorosłych

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZIELONKACH – FILIA W WĘGRZCACH

19.04.2023Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób dorosłych (grupa aktywnych zawodowo)

21-24.04.2023Loteria fantowa dla czytelników

Każdy użytkownik, który w tym dniu odwiedzi bibliotekę i wypożyczy przynajmniej jedną książkę będzie mógł wylosować drobinek upominek.

21.04.2023Lekcja biblioteczna dla przedszkolaków (we współpracy z Przedszkolem Samorządowym w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach)

21.04.2023Zajęcia „Wiosenna twórczość – druk 3D i robotyka” dla dzieci i młodzieży

W trakcie spotkania uczestnicy wybudują robotyczne konstrukcje i zaprojektują wydruki 3D. Zajęcia poprowadzi instruktor Piotr Synowiec z „Krainy Twórczości” w Bibicach.

22.04.2023Plenerowa Wiosenna Wymiana Książkowa „Podaruj Książce 2. Życie”

Na osoby pragnące odświeżyć zawartość swojej prywatnej biblioteczki poprzez udział w bezgotówkowej Wiosennej Wymianie Książkowej będzie czekać specjalne stoisko bookcrossingowe na węgrzeckim eko-pikniku sąsiedzkim (park przy ul. C5 – dawne pole omłotowe)

24.04.2023Lekcja biblioteczna dla uczniów klasy 2 SP (we współpracy ze Szkołą Podstawową im. St. Wyspiańskiego w Bibicach)

24.04.2023Różane Warsztaty Artystyczne dla dzieci i młodzieży

W trakcie spotkania uczestnicy wykonają wiosenne dekoracje do domu – różane drzewka. Zajęcia mają charakter bezpłatny.

25.04.2023Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób dorosłych (grupa seniorów)

26.04.2023Lekcja biblioteczna dla uczniów klasy 2 SP (we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Krakowie)

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZIELONKACH – KULTUROTEKA BIBICE

18.04.2023Lekcja biblioteczna dla przedszkolaków (we współpracy z Przedszkolem Samorządowym w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach)

20.04.2023Lekcja biblioteczna dla przedszkolaków (we współpracy z Przedszkolem Samorządowym w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach)

21-24.04.2023Loteria fantowa dla czytelników

21.04.2023Wspólne czytanie bajek na żądanie (w godzinach pracy biblioteki)

24.04.2023Warsztaty plastyczne „Zaprojektuj i stwórz swój własny zestaw czytelnika” dla dzieci i młodzieży

W trakcie spotkania uczestnicy stworzą metodą scrapbookingu unikalną zakładkę oraz zaprojektują i wykonają okładkę do swojej ulubionej książki. Zajęcia poprowadzi instruktorka Agnieszka Szymańska.

25.04.2023Lekcja biblioteczna dla klasy 4 SP (we współpracy ze Szkołą Podstawową im. J. Piłsudskiego w Woli Zachariaszowskiej)

26.04.2023Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób dorosłych

Szczegółowe informacje o ofercie poszczególnych placówek bibliotecznych znajdziemy na ich FB fanpage’ach. Zapraszamy!

oficjalne logo akcji Książka i róża