zdjęcie grupowe pań w strojach krakowskich

W sobotnie przedpołudnie, 15 października, w sali Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach miał miejsce konkurs „Zieloneckie Smaki 2022”, którego organizatorami były Gmina Zielonki i Biblioteka Publiczna w Zielonkach – Izba Regionalna w Zielonkach, przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Zmagania konkursowe odbywały się w ramach obchodów I Święta Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki.

Konkurs miał na celu gromadzenie i upowszechnienie przepisów na tradycyjne potrawy i produkty lokalne, a także promowanie bogactwa i różnorodności zwyczajów kulinarnych wsi podkrakowskiej. Warunkiem udziału było przygotowanie potrawy charakterystycznej dla regionu Zielonek oraz bezpłatne udostępnienie w formie elektronicznej receptury podlegającego ocenie dania. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony konkursu był pasztet.

zdjęcie grupowe pań w strojach krakowskich

Do udziału w „Zieloneckich Smakach 2022” zgłosiło się 10 trzyosobowych drużyn, reprezentujących koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz grupy nieformalne działające na terenie sołectw naszej gminy. Przedstawicielki uczestników ubrane w tradycyjne stroje regionalne zaprezentowały przygotowane przez siebie potrawy Komisji Konkursowej, w której skład weszli: pracownik MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Beata Rompała, specjalista ds. upowszechniania kultury ludowej małopolskich grup etnograficznych, artysta-fotograf się Ryszard Cabała, od lat dokumentujący na swoich fotografiach piękno zieloneckiej odmiany stroju krakowskiego oraz restauratorka Iwona Knapik, właścicielka lokalu „Carmen” w Zielonkach.

zdjęcie przedstawia grupę osób wokół stolika z dekoracjami i jedzeniem

Na stołach spoczęły smakowite odmiany pasztetów – drobiowy, z grzybów leśnych, z cukinii, z sarniny i z królika. Kryterium oceny podlegały zarówno walory degustacyjne konkursowej potrawy, jak i wykonanie oraz sposób podania, a także elementy dekoracyjne i estetyka wyglądu pasztetów oraz prezentacja samych uczestniczek w strojach regionalnych.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania – po burzliwych obradach stwierdzili, że wszystkie wymogi formalne zostały przez uczestników spełnione, same potrawy odpowiadają tradycyjnym recepturom, zostały przygotowane z należytą starannością, estetycznie podane, a także posiadają wyśmienite walory smakowe.

zdjęcie przedstawia trzy kobiety w strojach krakowskich stojące przed stolikiem z jedzeniem i dekoracjami

Decyzją Komisji Konkursowej zwycięzcą pierwszej edycji „Zieloneckich Smaków” zostało Koło Gospodyń Wiejskich w Bibicach za „Pasztet drobiowy”. Miejsce drugie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Owczarzanki” w Owczarach prezentujące potrawę pod nazwą „Ale Pasztet”. Na miejscu trzecim uplasowało się zaś Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki” w Brzozówce z „Pasztetem z grzybów leśnych”.

Wskazano również 7 wyróżnień dla: Stowarzyszenia „Perła Pękowic” (za „Jesienny wegapasztet – Dynia i Przyjaciele”), Koła Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Węgrzc” w Węgrzcach (za „Pasztet Mólów”), Koła Gospodyń Wiejskich w Przybysławicach (za „Pasztet Sołtysa z Przybysławic”), Koła Gospodyń Wiejskich „Wolanie” w Woli Zachariaszowskiej (za „Wolański pasztet z cukinii”), Koła Gospodyń Wiejskich w Garlicy Duchownej (za „Pasztet grzybowy z kaszą gryczaną i orzechami podany z salsą pietruszkową i konfiturą z czerwonej cebuli”), grupy nieformalnej „Marszowianki” z Zielonek (za „Pasztet galicyjskiej ulicy”) oraz Koła Przyjaciół Januszowic (za „Pasztet z królika”).

 

zdjęcie przedstawia różne produkty spożywcze leżace wraz z dekoracjami jesiennymi na stole

Podsumowanie konkursu – czyli ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród – odbyło się w trakcie gali Święta Stroju Krakowskiego w sobotnie popołudnie. Wójt Gminy Zielonki Bogusław Król wraz z Wicedyrektorem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotrem Gąsienicą wręczyli wszystkim uczestniczkom pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Mamy nadzieję, że organizowanie corocznych konkursów kulinarnych stanie się kolejną tradycją naszej podkrakowskiej gminy, a pozyskane receptury zostaną w przyszłości opublikowane w książce kucharskiej poświęconej lokalnym kulinariom podkrakowskiej wsi.

NJ i JR

 

Galeria zdjęć