na zdjęciu widoczna dwójka dzieci siedzące w ławce podczas zajęć

We wtorek, tj. 11 października, po raz kolejny, pracownik Kulturoteki odwiedził uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bibicach. Nie była to pierwsza wizyta w tych klasach – poznaliśmy się już podczas wspólnego czytania „Powrotu taty”, Adama Mickiewicza.

Tym razem spotkaliśmy się ponownie, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego o lokalnej kulturze w ramach Tygodnia Kultury Ludowej.

Pierwsza, w tym dniu, lekcja biblioteczna odbyła się w klasie 3f, gdzie wychowawczynią jest pani Sylwia. Na początku dzieci opowiadały o swoich skojarzeniach związanych z kulturą lokalną, między innymi o wszechobecnych Pucherokach i stroju krakowskim. Najwięcej entuzjazmu wzbudził smok Gminek, o którym nie wszyscy wiedzieli. Później przeszliśmy do poszczególnych elementów stroju krakowskiego - damskiego i męskiego. Dzieciom bardzo spodobała się „babska kieszeń”, która, być może stała się pierwowzorem ogromnej damskiej torebki….

zdjęcie przedstawia salę lekcyjną z dziećmi siedzącymi w ławkach

Kolejna lekcja, z klasą 3b, przebiegła, tak jak w poprzedniej, w bardzo przyjemnej atmosferze. Dzieci chętnie wysłuchały ciekawostek o gminie Zielonki i lokalnych tradycjach. Największym zainteresowaniem cieszyły się męski strój, a konkretnie jego dolna część, czyli portki.

praca plastyczna wykonana przez dziecko

Każda z odwiedzonych dziś klas świetnie poradziła sobie z quizem sprawdzającym ich nowo zdobytą wiedzę. Na zakończenie dzieciom rozdano kolorowanki – parę krakowiaków, namalowanych stylem Katarzyny Gawłowej, oraz losowo, jeden regionalny przedmiot znajdujący się w przedstawionej prezentacji.

Dziękujemy dzieciom za aktywny udział w lekcji!

KB