na zdjęciu widoczne dzieci siedzące przy stolikach i instruktor stojący przy stolena zdjęciu widoczne dzieci siedzące przy stolikach i instruktor stojący przy stole

Kolejne, środowe Etno-Warsztaty, pn. „ Pająk ze słomy i bibuły”, już za nami! Tak jak i wcześniejsze wydarzenie, spotkanie z zorganizowano w ramach trwających projektu „Europejskiej Dni Dziedzictwa”, którego głównym celem jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego.

na zdjęciu widoczne materiały leżące na stoliku

Późnopopołudniowe warsztaty poprowadziła wszystkim dobrze znana - pani Beata Godynia-Kapałka. Najpierw młodzież i dzieci udały się do bibickiej Izby Regionalnej aby zobaczyć wiszącego tam słomianego pająka. Potem młodzi artyści zasiedli do pracy, a międzyczasie pani Beata opowiadała o symbolice pająka. Zrobiony ze słomy, miał przynieść szczęście i dobrobyt gospodarstwu, w którym się znajdował. Dzieci dowiedziały się też ciekawej rzeczy - stworzonego już pająka, po roku przebywania w domu, należy spalić, najlepiej w kominku.

na zdjęciu widoczny pająk ze słomy wykonany na zajęciach

Dzieci, którym pomagali też dorośli, w skupieniu tworzyły bibułkowe pompony, będące kolejnym elementem pająka. Po nawleczeniu na sznurki słomy i bibułkowych „kuleczek”, symbol szczęścia i dobrobytu został prawie skończony.

Zobaczcie, jak prezentowały się gotowe pająki.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

Galeria zdjęć