baner Narodowego Czytania 2022

Narodowe Czytanie to organizowana przez Prezydenta RP akcja społeczna propagująca znajomość polskiej literatury. Corocznie obszerne fragmenty dzieł naszych wybitnych autorów odczytywane są publicznie. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru poetyckiego wieszcza narodowego.

Biblioteki publiczne funkcjonujące w gminie Zielonki także postanowiły włączyć się w tę inicjatywę, która stanowi ukoronowanie obchodów ogólnopolskiego Roku Romantyzmu Polskiego.

Biblioteka główna w Zielonkach zaprasza dorosłych i dzieci na międzypokoleniowe warsztaty florystyczne pod hasłem „Wianki dla Świtezianki”. W czasie trwania zajęć uczestnicy wysłuchają utworów wchodzących w skład cyklu Mickiewicza, czytanych przez bibliotekarzy i wolontariuszy. Kolejną odsłoną akcji będzie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy zieloneckiej książnicy, a każda z klubowiczek zaprezentuje wybraną przez siebie balladę.

Węgrzeckie Narodowe Czytanie zostało zaplanowane jako impreza plenerowa – obędzie się w pięknym otoczeniu przyrody, w ogrodzie przy Filii Bibliotecznej w Węgrzcach. W wydarzeniu wezmą udział członkowie bibliotecznego DKK, zaproszeni przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz chętni mieszkańcy Węgrzc. Wspólne czytanie „Ballad i romansów” poprzedzi wykład polonistki i poetki Zofii Daszkiewicz, w trakcie którego prelegentka wyjaśni zgromadzonym dlaczego zbiór ten jest uważany za manifest światopoglądowy i artystyczny polskiego romantyzmu.

Z kolei filie w Przybysławicach i Bibicach przygotowały ofertę dla młodego pokolenia mieszkańców gminy Zielonki. W ramach lekcji języka polskiego uczniowie uczęszczający do szkół podstawowych w Przybysławicach, Woli Zachariaszowskiej oraz Bibicach będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach tematycznych koncentrujących się wokół problematyki wybranych wierszy z tomiku poezji Mickiewicza. Podczas zajęć dzieci i młodzież poznają sylwetkę autora oraz zmierzą się z samodzielnym wyzwaniem pisarskim jak stworzenie listu miłosnego czy zredagowanie kartki z pamiętnika.