na zdjęciu widoczny mężczyzna siedzący na krześle, w ręce trzyma mikrofon, czyta z laptopa który leży na jego kolanach, w tle stoliki i wyświetlana prezentacja

W czwartkowy wieczór, 12 maja, w Domu Kultury w Węgrzcach miało miejsce kolejne wydarzenie kulturalne mające na celu upamiętnienie związków z podkrakowską miejscowością młodopolskiego malarza, dramaturga i poety Stanisława Wyspiańskiego. Współorganizatorami eventu były węgrzecka filia Biblioteki Publicznej w Zielonkach i inicjatywa społeczna „Projekt Wyspiański w Gminie Zielonki”.

na zdjęciu widoczna sala i ludzie siedzący na krzesłach obserwujący występ dzieci

Na zaproszenie gospodarzy odpowiedzieli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych – na spotkanie przybyli: Sołtys Sołectwa Węgrzce Magdalena Listoś, a także radni gminni w osobach Renaty Kosno, Krzysztofa Krzyworzeki i Anety Szablowskiej. Placówki edukacyjne działające w naszej gminie reprezentowały Prezes Joanna Kubik i Dyrektor Aneta Krzyworzeka z Niepublicznego Przedszkola „Kubisiowy Ogród” w Węgrzcach oraz Wicedyrektor Ksenia Orłowska z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. im. Krzysztofa Komedy w Bibicach. Pedagodzy towarzyszyli dzieciom i młodzieży, których występy miały uświetnić imprezę.

za zdjęciu widoczny dyrektor Biblioteki w Zielonkach, czyta do mikrofonu, w tle banery

Spotkanie rozpoczęli dyrektor zieloneckiej książnicy Mariusz Zieliński, propagator uroczystości i akacji związanych z zachowywaniem dziedzictwa kulturowego gminy Zielonki, oraz inicjator „Projektu Wyspiański w Gminie Zielonki” Tomasz Kostecki. W swoich przemówieniach nawiązali do węgrzeckiego okresu życia Stanisława Wyspiańskiego i niesłabnącej chęci miejscowej społeczności do kultywowania pamięci o pobycie artysty w Węgrzcach.

za djęciu widoczna występująca grupa przedszkolaków

Następnie przyszedł czas na artystyczną ucztę zaplanowaną przez gospodarzy wieczoru. Jako pierwsza wystąpiła grupa przedszkolna „Motylków” z Kubisiowego Ogrodu, która zachwyciła zebraną publiczność utworem „Do kołyski – Żyj z całych sił” grupy Dżem. Podczas występu mali wykonawcy samodzielnie tłumaczyli na język migowy tekst piosenki. Nagrodzone gromkimi brawami dzieci udały się potem do biblioteki na zaplanowane wcześniej warsztaty plastyczne, inspirowane twórczością Wyspiańskiego.

na zdjęciu widoczny mężczyzna siedzący na krześle, w tle widoczna wyświetlana prezentacja

Główny punkt programu stanowił wykład dr hab. prof. UP Marka Pieniążka, poety, teatrologa i polonisty, pracownika naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, związanego z Katedrą Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego, Pracownią Edukacji Regionalnej oraz Pracownią Dramatu i Teatru tejże krakowskiej uczelni. Wystąpienie zatytułowane „Stanisław Wyspiański – życie, dramat, Węgrzce” zostało podzielone na trzy części. Wszyscy zgromadzeni słuchali prelekcji z wielkim zainteresowaniem.

na zdjęciu widoczne dwoje dzieci grających na skrzypcach, w tle banery

Przerwy pomiędzy kolejnymi częściami wykładu dały możliwość do ponownego zanurzenia się w dźwiękach muzyki, podczas krótkich recitali przygotowanych przez uczniów szkoły muzycznej z Bibic. Goście mogli usłyszeć zarówno utwory klasyczne czy muzykę filmową, jak też skoczne melodie folkowe wykonane na skrzypcach, fortepianie oraz harfie.

na zdjęciu widoczne występujące przedszkolaki

Po drugiej części wykładu na salę powróciły także przedszkolaki, które tym razem zatańczyły do utworu „Beneath Your Beautiful” autorstwa brytyjskiego muzyka tworzącego pod pseudonimem Labrinth. Trzeba przyznać, że przygotowany przez dzieci układ był naprawdę bogaty i zaskakujący.

na zdjęciu widoczny stolik z książkami o Wyspiańskim i bukiet bzów

Spotkanie zakończył kameralny poczęstunek. Zajadając się pysznymi domowymi wypiekami, przy aromatycznej kawie i herbacie mieszkańcy nie tylko Węgrzc, ale całej gminy Zielonki mieli okazję do wymiany wrażeń oraz wpisania się na pamiątkę do bibliotecznej kroniki.

LV i NJ