na zdjęciu widzoczne osoby trzymające ręcznie wykonane palmy

Izba Regionalna w Zielonkach oraz Sołectwo Zielonki we współpracy z Parafią pw. NNMP w Zielonkach od lat dbają o zachowywanie zwyczajów podkrakowskiej wsi, także tych związanych ze zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Jedną z najważniejszych wielkanocnych tradycji z powodzeniem kultywowaną przez naszą lokalną społeczność jest wicie palm na Kwietną Niedzielę, które następnie rywalizują o miano najpiękniejszej podczas corocznego parafialnego konkursu. W tym roku zieloneckie palmy były oceniane i nagradzane już po raz siódmy.

na zdjęciu widoczny ksiądz święcący palmy osób zebranych przed kościołem

Po dwuletniej przerwie nastąpił powrót do formuły konkursu stacjonarnego organizowanego w Niedzielę Palmową, po uroczystej mszy świętej o godz. 12:00 (w 2020 roku, po wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2, wydarzenie odwołano, zaś w roku ubiegłym odbyła się tylko foto-edycja online). Jego celem jest pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej poprzez stworzenie okazji do indywidualnej aktywności artystycznej uczestnika polegającej na własnoręcznym wykonaniu pracy konkursowej, z wykorzystaniem naturalnych materiałów i przy użyciu tradycyjnych metod.

sześć osób z ręcznie wykonanymi palmami pozuje do zdjęcia

Do tegorocznej rywalizacji zgłoszono ponad 50 wyjątkowych palm, które były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych – dzieci do 15 lat oraz młodzież i osoby dorosłe – przez jury w składzie: Barbara Golanko, Edyta Michałowska-Cabała, ks. Piotr Płaszcz. Ze względu na tak duże zainteresowanie komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem, a różnorodne, wielokolorowe i oszałamiająco piękne prace nie ułatwiały dokonania wyboru. Ostatecznie organizatorzy postanowili rozszerzyć miejsca na podium w obu kategoriach.

uczestnicy konkursu palm odbierają nagrody

W kategorii dziecięcej przyznano po dwa miejsca I i II oraz trzy miejsca III, które zajęli: Gabriela Trela oraz Amelia Prochal i Maks Graboś (I miejsca); Michał Duda, Nadia Stanisz (II miejsca); Klaudia Michałowska, Zofia Sokół oraz siostry Olga i Laura Bińczyckie (III miejsca). Podobnie w kategorii młodzież powyżej 16 lat i dorośli nagrodzono odpowiednio: Annę Prochal i Wandę Zaczkowską (I miejsca); Krystynę Kawę i Elżbietę Rudzką (II miejsca); Krystynę Baranik, Ewę Jędrzejowską i Mateusza Sokoła (III miejsca).

na zdjęciu widoczna dziewczynka odbierająca nagrodę, w tle inne osoby z palmami

Dodatkowo jury zdecydowało się na wskazanie osób wyróżnionych. Wśród wyróżnień na szczególną uwagę zasługują palmy przygotowane przez grupy przedszkolne z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, które powstały podczas specjalnych etno-warsztatów prowadzonych przez zieloneckie seniorki.

Zwycięzcy konkursu zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi w postaci książek, które podarowało nam krakowskie Wydawnictwo eSPe należące do oo. Pijarów.

NJ

logo wydawnictwa Espe

Galeria zdjęć