Fotografia przedstawia Pana Ryszarda Cabałę na tle wystawy pleneru fotograficznego jego autorstwa.

W sobotni karnawałowy wieczór, 15 stycznia, zgromadzeni w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach mieli okazję uczestniczyć w uroczystym otwarciu wystawy fotograficznej zatytułowanej „Krajobraz – ludzie – kultura. Plenery Izby Regionalnej w Zielonkach 2016-2021”.

kobieta z długimi blond włosami ogląda wystawę zdjęć

Eksponowane na wystawie artystyczne fotografie portretowe i grupowe mieszkańców gminy Zielonki w tradycyjnych strojach ludowych grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich, wykonane na tle krajobrazu przyrodniczego północnych przedmieść Krakowa, powstały w trakcie profesjonalnych sesji zdjęciowych organizowanych cyklicznie przez działającą w strukturach gminnej książnicy Izbę Regionalną. Ich twórcą jest fotograf Ryszard Cabała, absolwent i wykładowca Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie oraz członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego funkcjonującego przy Nowohuckim Centrum Kultury.

Dyrektor biblioteki Pan Marisz Zieliński odczytuje podziękowania, Pan Ryszard Cabała stoi obok, w tle wystawa zdjęć

Wernisaż otworzył dyrektor zieloneckiej biblioteki Mariusz Zieliński, który w swoim wystąpieniu podziękował panu Cabale za wieloletnie angażowanie się w życie społeczne lokalnej społeczności poprzez utrwalanie w kadrach obiektywu historycznego dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego, gminy Zielonki oraz wspieranie wszelkich etno-działań Izby Regionalnej promujących unikatowy folklor i sztukę podkrakowskiej wsi.

Czterech mężczyzn na zdjęciu, w tle wystawa fotografi, na pierwszym planie przed mężczyzną z lewej skrzynia krakowska

Podczas uroczystości dopisali goście. Władze samorządowe reprezentowali: wójt Gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko oraz radni gminni Dariusz Dragosz, Krzysztof Krzyworzeka, Magdalena Listoś i Lucyna Zielińska. W imieniu Rady Sołeckiej Sołectwa Zielonki gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów przy realizacji fotograficznych wyzwań złożył sołtys Władysław Orzechowski.

Na zdjęciu widocznych jest trzech mężczyzn, mężczyzna po lewej ofiarowuje prezent osobie po środku

Nie zabrakło przedstawicieli środowiska oświatowego w osobach dyrektor Przedszkola Samorządowego w Zielonkach Kingi Dziedzic oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach Reginy Styn. Specjalne słowa uznania dla autora prezentowanych zdjęć popłynęły od członkiń chóru „Bel Canto” i jego prezeski Leokadii Piątek – zieloneckie chórzystki od samego początku uczestniczą w fotograficznych plenerach pana Cabały.

w tle wystawa fotografii i dekoracje świąteczne, dwie kobiety składają życzenia mężczyźnie, cała trójka stoi obok skrzyni krakowskiej

Po części oficjalnej przyszedł czas na indywidulane obcowanie z udostępnionymi fotografami. Przy dźwiękach nastrojowej muzyki – oprawę muzyczną wieczoru zapewnił Piotr Szczerba – i z lampką szampana w ręce oglądający ekspozycję mogli cieszyć swoje oczy pięknem kultury ludowej w wydaniu „od Zielonek”.

kobieta i mężczyzna w średnim wieku oglądają wystawę fotografii

Wystawa „Krajobraz – ludzie – kultura. Plenery Izby Regionalnej w Zielonkach 2016-2021” będzie dostępna dla zwiedzających do końca lutego 2022 r.

NJ

Autorzy zdjęć:  Stach Gacek, Dagmara Markowska.