Stół z białą serwetą, naczynia, świecznik, jabłka. Za stołem stoi  Dyrektor Biblioteki w granatowej marynarce i jasnej koszuli. W tle obraz na stojaku oraz baner z herbem i napisem: powiat krakowski.

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki zakończyło właśnie prace nad projektem utrwalającym pamięć o dziedzictwie kultury krakowskiej w formie ośmiu obrazów prezentujących życie codzienne wsi podkrakowskiej. Projekt nosi tytuł „Kultura krakowska utrwalona na płótnie” i zrealizowano go dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Krakowskiego.

Rozpoczęliśmy wernisaż od przemowy Dyrektora Biblioteki, Mariusza Zielińskiego, który przybliżył gościom historię i założenia projektu, a także podziękował artyście, który stworzył serię ludowych przedstawień, Mariuszowi Cichoniowi, za bardzo udaną i owocną współpracę. Następnie goście mieli czas na obejrzenie prezentowanych dzieł. Odbyło się także zwiedzanie zbiorów Izby Regionalnej w Zielonkach, okraszone komentarzem kustosza zbiorów, Mariusza Zielińskiego. Całość wydarzenia uświetnił koncert muzyki ludowej na żywo, zagrany na pianinie przez Piotra Szczerbę.

Z okazji wernisażu wystawy, odwiedziły Bibliotekę w Zielonkach seniorki uczęszczające do Centrum Aktywnego Seniora. Zamykając imprezę, Panie włączyły się do akcji Narodowego Czytania, odczytując na głos fragmenty dramatu „Balladyna”.

Duże zainteresowanie wystawą wyrazili okoliczni sympatycy kultury ludowej, miłośnicy historii i mieszkańcy gminy, którzy również sami zostali częścią projektu – na przykład zielonecki organista, pan Piotr Szczerba, pozował do jednego z portretów, który przedstawia pana młodego z Zielonek.

Wystawa ma skłonić do refleksji nad pędem współczesnego życia codziennego. Jest to cenna lekcja historii nie tylko dla najmłodszych, ale także dla osób już rozumiejących zawiłości dawnego sposobu życia. Jest to również szansa na poznanie przeszłości nie tylko przez przekazy ustne i opowiadania. Dzięki naszej wystawie na własne oczy można tę przeszłość zobaczyć. Utrwalone na obrazach chwile są rodzajem pamiętnika, z którym należy się dobrze zapoznać, aby w pełni rozumieć i identyfikować się z ziemią podkrakowską.

Artysta malarz, któremu zlecono stworzenie obrazów, pan Mariusz Cichoń, fenomenalnie wykonał swoją pracę, powołując postacie z obrazów do życia. Przedstawienia tchną nowego ducha w nasz sposób postrzegania dawnych zwyczajów chłopów zieloneckich, utrwalając i celebrując jednocześnie to, co dobrze już o nich jest znane.

Doskonale rozumiemy, że nasza wystawa to także powrót do korzeni połączony z nostalgią wspomnień. Ukazuje ona świat, jaki był jeszcze nie tak dawno temu, a porównanie do rzeczywistości, która nas obecnie otacza, wprowadza nutę refleksji nad gwałtownym rozrostem powiatu krakowskiego i jego szybką modernizacją.

Urodzony w Krakowie w 1961 roku, Mariusz Cichoń ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Jerzego Nowosielskiego w 1987 roku. Jego twórczość można było wielokrotnie podziwiać na wystawach indywidualnych w Krakowie, Warszawie i Nowym Sączu, jest także laureatem konkursów ogólnopolskich w kategorii pasteli. Jak sam mówi, jego specjalizacją są portrety. W swoim dorobku współpracy z Biblioteką i Izbą Regionalną w Zielonkach pan Cichoń ma również inne obrazy o tematyce ludowej, które można obejrzeć w galerii Biblioteki.

Dzieła malarskie prezentowane na wystawie będą już stale służyły edukacji osób odwiedzających naszą Bibliotekę oraz działającą przy niej Izbę Regionalną. Staną się częścią stałej ekspozycji, która przez wiele kolejnych lat posłuży do promocji naszego regionu.

Wystawę można zwiedzać w dniach od 19 września do 30 października w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach, przy ulicy Galicyjskiej 17A.

 

Joanna Stohandel