Obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek w zieloneckiej książnicy uświetniło spotkanie autorskie z Edytą Świętek, pisarką urodzoną w pobliskim Krakowie, autorkę powieści społeczno-obyczajowych, które są doskonale znane naszym czytelnikom. Spośród wszystkich tytułów chyba największym zainteresowaniem cieszy się u nas cykl  "Spacer Aleją Róż".

 

Nasz gość zwiedził bibliotekę oraz Izbę Regionalną, po której oprowadził i zaprezentował najciekawsze zbiory dyrektor Mariusz Zieliński. Pani Edyta ochoczo zgodziła się na małą sesję zdjęciową wśród pięknych strojów krakowskich według wzoru "od Zielonek", po czym udała się do zgromadzonych czytelników. Pani Edyta ma zasadę, że sama prowadzi swoje spotkania autorskie, zatem po krótkim powitaniu przez pracownika biblioteki, rozpoczęła opowieść o sobie, początkach twórczości, kłopotach z wydaniem pierwszej książki.

 

Potem przyszedł czas na zagłębienie się w tematyce poszczególnych powieści, wśród których przeważają te o tematyce społeczno-obyczajowej, choć nie brak w nich wątków np. kryminalnych. Na koniec autorka zostawiła sobie swoje najbardziej znane "dziecko" czyli pięciotomową sagę o dwóch rodzinach, wplecioną w historię Nowej Huty, od czasów jej powstania aż do lat dziewięćdziesiątych. A czegóż w tych książkach nie ma? Przez strony powieści przewijają się znane postaci związane z Nową Hutą, a wszystko to okraszone miłością, zbrodnią a nawet zemstą. Tytuły poszczególnych tomów nawiązują do natury i zjawisk przyrodniczych, zaś okładki przedstawiają widoki ówczesnych terenów. Opowieść o rodzinie Szymczaków i Pawłowskich stała się prawdziwym bestsellerem, i należy do najchętniej wypożyczanych książek w naszej bibliotece.

 

 

Nadszedł też czas, na który wszyscy obecni z niecierpliwością czekali, czyli na zadawanie pytań autorce. Ten fragment spotkania, był chyba najprzyjemniejszy. Padały bardzo różne pytania, na które nasz sympatyczny gość wyczerpująco odpowiadał. Dowiedzieliśmy się jaką drogę musi pokonać początkujący autor i na jakie problemy powinien być przygotowany. Najlepiej, żeby miał od razu znane, medialne nazwisko i był znanym celebrytą lub aktorem...Jeśli nie spełnia tych wymagań powinien uzbroić się w cierpliwość i liczyć na łut szczęścia.

 

 

Wiele pytań odnosiło się do przeczytanych wcześniej książek Pani Edyty, przy czym szczególny zachwyt wzbudził opis nieba, zamieszczony w wydanych już dwukrotnie "Bańkach mydlanych". Pisarka potwierdziła swoje zamiłowanie do poezji Tuwima (czym zdradziła się wcześniej zamieszczając wybrane cytaty w "Cieniach przeszłości"), uchyliła także rąbka tajemnicy odnośnie swojego zamiłowania do sukienek. Kiedy zasób pytań został wreszcie wyczerpany, nadszedł czas na podziękowanie za odwiedziny naszej biblioteki i sympatyczne spotkanie w kameralnej atmosferze. Dyrektor Zieliński wręczył Pani Edycie piękny bukiet pachnących wiosną kwiatów, po czym można było zapozować do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

 

 

Ostatnim elementem wieczoru było podpisywanie zakupionych przez czytelników książek i wpisywanie dedykacji, ponadto każdy z egzemplarzy został opatrzony pieczęcią o treści "Pracownia Literacka Edyty Świętek". Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż autorka zadeklarowała przekazanie wynagrodzenia z tytułu sprzedaży książki "Bańki mydlane" na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Na pamiątkę spotkania, nasza biblioteka otrzymała z rąk pisarki egzemplarz "Nocy Perseidów" ze specjalną dedykacją dla czytelników. Ostatnim życzeniem Pani Edyty było, by tej książki nie można było znaleźć na półkach, ale o to już na pewno zadbają nasze czytelniczki. Już wkrótce pierwszy szczęśliwiec będzie mógł ją wypożyczyć, dla następnych pozostaje zapisanie się do kolejki oczekujących.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Edycie Świętek za przybycie do Zielonek, a wszystkich czytelników zachęcamy do czytania jej książek będących w zasobach naszej biblioteki. Już wkrótce pojawią się najnowsze tytuły...

 

 

 

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu  „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2019”, realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.

 

 

JR