We wtorkowe przedpołudnie, 24 kwietnia, w węgrzeckiej filii Biblioteki Publicznej w Zielonkach miała miejsce niecodzienna uroczystość. Podczas kameralnego spotkania działającego przy książnicy Dyskusyjnego Klubu Książki świętowano jubileusz 80-lecia urodzin poetki Zofii Daszkiewicz. Pochodząca z Węgrzc Autorka ma na koncie kilkanaście tomików poetyckich, ostatni z nich - zatytułowany „Dom na skale” - ukazał się w 2017 r.

W serdecznej atmosferze podziękowania i życzenia dla Solenizantki płynęły z różnych stron.

Specjalnie napisaną na tę okazję laudację skierował do artystki Dyrektor biblioteki Mariusz Zieliński. W odczytanym liście gratulacyjnym podziękował Jubilatce za wieloletnie promowanie swym dorobkiem literackim piękna polskiego języka oraz podkreślił jej twórczy wkład i osobiste zaangażowanie na polu pielęgnowania lokalnego dziedzictwa kulturowego. Mamy nadzieję, że jeszcze długo będziemy mogli cieszyć się bogatym doświadczeniem oraz korzystać z mądrych rad, które niesie lektura Pani wierszy – dodał.

Kwiaty przesłały poetce miejscowe władze samorządowe. W zastępstwie Wójta Gminy Zielonki Bogusława Króla wiązankę czerwonych róż i żółtych gerber przekazał Dyrektor Zieliński, zaś reprezentująca Sołtys Sołectwa Węgrzce Magdalenę Listoś i Radną Gminy Zielonki Renatę Kosno członkini węgrzeckiej Rady Sołeckiej Zofia Kot, pełniąca również funkcję Przewodniczącej Koła Seniora w Węgrzcach, wręczyła Solenizantce okazały storczyk. Warto dodać, że Pani Kot w wygłoszonych autorskich wierszowanych życzeniach sugestywnie przybliżyła zgromadzonym sylwetkę Jubilatki.

W tym tak szczególnym dniu o Zofii Daszkiewicz pamiętały także jej koleżanki z Dyskusyjnego Klubu Książki. W imieniu klubowej społeczności bukiet czerwonych tulipanów ofiarowała Autorce emerytowana bibliotekarka Anna Gzyl, była moderatorka węgrzeckiego DKK. Okolicznościową kartę podpisaną osobiście przez klubowiczki przygotowała z kolei jej następczyni Natalia Janisz, która wyraziła wdzięczność za życzliwość i aktywne wspieranie przez Artystkę wielu bibliotecznych inicjatyw.

Sama Poetka za każdy wyraz sympatii dziękowała ze wzruszaniem, ciepło się uśmiechając. Do obchodzonej właśnie rocznicy urodzin podeszła z dużym dystansem. Wszystkich zaskoczyła recytacją stworzonego na tę okoliczność liryku – pod przewrotnym tytułem „Pochwała starości” – o bardzo optymistycznym wydźwięku.

Po takiej uczcie duchowej przyszedł czas na coś dla ciała. Przy filiżance kawy lub herbaty przybyli do biblioteki goście mogli skosztować kawałka urodzinowego tortu oraz porozmawiać z Autorką o źródłach inspiracji dla jej wierszy.

 

Link do FB

NJ