zdjęcie dzieci siedzących w czytelni biblioteki z uniesionymi rękami

Tradycyjnie już z okazji Tygodnia Bibliotek w naszej filii w Przybysławicach odbył się „wieczorek” dla młodych sympatyków biblioteki. W tym roku była to szczególna data – 8 maja, czyli wielkie święto biblioteki i jej pracowników. To wspaniałe uczucie móc świętować w gronie osób, dla których nasza biblioteka jest miejscem szczególnym i ważnym.

zdjęcie książek na regale

Wspólne czytanie z dzieckiem to coś więcej niż codzienny rytuał. To czas bliskości, rozmowy i budowania relacji, które zostają na lata. Tegoroczna edycja kampanii „Tata też czyta” przypomina, jak ogromny wpływ na rozwój dziecka mają nawet krótkie chwile spędzone z książką.

Do 3. roku życia kształtuje się aż 85% objętości mózgu dziecka. To właśnie wtedy rozwijają się kluczowe umiejętności związane z językiem, emocjami i wyobraźnią. Regularne czytanie wspiera pamięć, koncentrację i kreatywność, a jednocześnie pomaga dzieciom lepiej rozumieć świat i emocje.

zdjęcie dzieci pracujących podczas warsztatów

Choć oficjalny start akcji #TataTeżCzyta dopiero przed nami, w naszej Kulturotece już można było poczuć jej wyjątkową atmosferę. 6 maja odbyły się rodzinne warsztaty ministolarki, podczas których opiekunowie i dzieci wspólnie tworzyli drewniane stołki, spędzając razem czas w kreatywny i pełen radości sposób.

życzenia na dzień bibliotekarza, grafika z kwiatami kubkiem i regałem

zdjęcie zbiorowe uczestników przemarszu

W piątkowe przedpołudnie, 8 maja, w dniu imienin Stanisława, mieszkańcy Węgrzc i okolic po raz kolejny zgromadzili się, by uczcić postać Stanisława Wyspiańskiego – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli epoki Młodej Polski, dramaturga, poety, malarza i wizjonera teatru. To właśnie w tej podkrakowskiej wsi artysta spędził ostatni okres swojego życia.

Organizowane od czternastu lat przez węgrzecką książnicę przedsięwzięcie na dobre wpisało się w kalendarz lokalnych inicjatyw kulturalnych. Wydarzenie nie tylko przypomina o związkach tego młodopolskiego twórcy z miejscowością, a też integruje społeczność wokół historii, literatury i regionalnego dziedzictwa.

oficjalny plakat 23 Tygodnia Bibliotek

W dniach od 8 do 15 maja 2026 r. odbędzie się 23. edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznej odsłony akcji, organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w celu promowania czytelnictwa i bibliotek oraz zainteresowania książką, brzmi: "Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz".

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach zaplanowały na tę okazję dla swoich czytelników wiele atrakcji. Zapraszamy do odwiedzania w Tygodniu Bibliotek publicznych placówek bibliotecznych funkcjonujących w gminie Zielonki i udziału w przygotowanych wydarzeniach.

Polecamy też śledzenie strony internetowej zieloneckiej książnicy i bibliotecznych mediów społecznościowych, gdzie będziemy informować szczegółowo o naszej ofercie.

grafika informacyjna o majowej abolicji książkowej

Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Bibicach, Przybysławicach oraz Węgrzcach z okazji 23. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizuje abolicję pod hasłem: „Uwolnij książkę!”.

grafika informacyna na żółtym tle, rysunek taty z dwójką dzieci

Celem kampanii #TataTeżCzyta jest promowanie czytania wśród mężczyzn. Chłopcy dużo wcześniej i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek, kiedy kończą 9-10 lat. Jedną z przyczyn może być brak męskiego czytającego wzorca, co sprawia, że czytanie wydaje się mało atrakcyjne, związane jedynie z nauką. Często przeciwstawia mu się sport jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu – a przecież powinniśmy chcieć rozwijać się holistycznie! Jak to zmienić? Bardzo ważne jest, aby zachęcić mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, opiekunów do czytania. Przekonać ich, że czytanie może być fajne i może wpłynąć na jakość spędzanego czasu z dzieckiem oraz na rozwój dziecka teraz i w przyszłości.

zdjęcie omawianej na spotkaniu książki i bukietu róż

Za nami kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Zielonkach – spotkanie szczególne, pełne refleksji, wspomnień i ciszy, która wybrzmiewała mocniej niż słowa. Klub od początku jego istnienia prowadziła Pani Joanna Rosa. Jej obecność na stałe wpisała się w historię tego miejsca, a pamięć o niej pozostanie w sercach uczestniczek. Podczas spotkania klubowiczki wpisywały się do księgi pamiątkowej oraz przeglądały jubileuszową foto-książkę DKK. Wiele spojrzeń kierowało się ku pustemu miejscu przy stole – miejscu, które jeszcze niedawno zajmowała tak bliska wszystkim i serdeczna Pani Joanna.

plakat informacyjny o zbiórce cebulek kwiatów

Sołectwo Węgrzce przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Węgrzcach zaprasza do udziału w wiosennej akcji zbiórki cebulek kwiatowych pod hasłem „Podaruj cebulkom drugie życie”, która potrwa od 27 kwietnia do 29 maja 2026 r.