Prezydent Komorowski zaprasza Zielonki  do udziału w ogólnopolskiej akcji

To może być świetna okazja, by przypomnieć sobie najbardziej chyba znaną szkolną lekturę. Zielonki włączają się 9 września do akcji Narodowego Czytania "Pana Tadeusza", którą   w całym kraju zaplanowano dzień wcześniej, 8 września. Zaproszenie do udziału w akcji dostaliśmy za pośrednictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie z Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, więc należy je traktować poważnie - mówi Mariusz Zieliński, kierownik Biblioteki Publicznej w Zielonkach. Do akcji włączyło się już ponad 30 miast, a nasze Sołectwo Zielonki ma być kolejnym miejscem pod polskim niebem,  na czytającej epopeję mapie kraju. Musimy oczywiście opracować jakiś scenariusz, bo to nie może być czytanie jak w przedszkolu, tylko akcja, która zrobi wrażenie.

Bardzo pozytywnie do udziału Zielonek w akcji Narodowego Czytania „Pana Tadeusza” nastawiony jest również Władysław Orzechowski, Sołtys Sołectwa Zielonki, który wspólnie z biblioteką  podjął się zorganizowania akcji w swojej miejscowości. Zamierzamy czytać  narodową epopeję w plenerze – mówi sołtys Orzechowski - idealnym miejscem jest Park Wiejski w Zielonkach, gdzie właśnie 9 września o godzinie 14. 00 odbędzie się Piknik Rodzinny pod hasłem „Rodzina mimo wszystko”. To wydarzenie będzie stanowiło wspaniałą oprawę do familijnego spędzenia czasu i posłuchania fragmentów wiekopomnego dzieła literatury polskiej.

Mariusz Zieliński dodaje, że jest to pionierskie doświadczenie zarówno na terenie Zielonek jak i całej gminy. Pragnę, aby lektorami fragmentów „Pana Tadeusza” były osoby w różnym wieku i reprezentowały szeroki wachlarz społeczności Zielonek.

Joanna Rosa z zieloneckiej Biblioteki podkreśla, że zgodnie z założeniami Kancelarii Prezydenta RP, projekt zakłada "popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej wspólnoty".

Akcja Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego planowana jest na sobotę 8 września, gdzie  o godz. 11 w warszawskim Ogrodzie Saskim "Pana Tadeusza" zaczną czytać m.in. Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Stanisława Celińska, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Antoni Pawlicki.

Zielonki zapraszają dzień później, w niedzielę 9 września do Parku Wiejskiego na godz. 14.00.