Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Porozumienie Wydawców Książki Historycznej na działania popularyzujące książkę i wiedzę historyczną w bibliotekach, w ramach Dni Książki Historycznej w listopadzie 2011.
„Dni Książki Historycznej ” to nowa ogólnopolska inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, popularyzująca działalność bibliotek na rzecz budowania w społeczeństwie świadomości o znaczeniu wiedzy historycznej w świecie współczesnym. „Dni Książki Historycznej” trwają cały listopad 2011 i stanowią jedną z inicjatyw I Salonu Bibliotek zorganizowanego podczas XX Targów Książki Historycznej w Warszawie w dniach 24-27 listopada 2011 r.

Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Porozumienie Wydawców Książki Historycznej na działania popularyzujące książkę i wiedzę historyczną w bibliotekach, w ramach Dni Książki Historycznej w listopadzie 2011.
„Dni Książki Historycznej ” to nowa ogólnopolska inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, popularyzująca działalność bibliotek na rzecz budowania w społeczeństwie świadomości o znaczeniu wiedzy historycznej w świecie współczesnym. „Dni Książki Historycznej” trwają cały listopad 2011 i stanowią jedną z inicjatyw I Salonu Bibliotek zorganizowanego podczas XX Targów Książki Historycznej w Warszawie w dniach 24-27 listopada 2011 r.

W czasie trwania „Dni Książki Historycznej” biblioteki organizują różnorodne w treści i formie akcje i imprezy, których celem jest:
promocja publikacji tradycyjnych i elektronicznych o treści historycznej w szerokich kręgach społeczeństwa
upowszechnianie wiedzy historycznej w różnorodnych formach akcji kulturalnych i edukacyjnych skierowanych do różnych grup społecznych upowszechnianie dokonań znanych postaci historycznych popularyzacja regionalnej
i lokalnej historii poprzez upowszechnianie działalności ludzi zasłużonych dla lokalnej społeczności ocalanie od zapomnienia regionalnej i lokalnej historii

budowanie lokalnej tożsamości wokół ważnych wydarzeń i postaci.

Biblioteki, które zgłoszą udział w „Dniach Książki Historycznej”, wezmą udział w konkursie na najciekawsze działania bibliotek popularyzujące książkę i wiedzę historyczną w listopadzie 2011.

Regulamin konkursu

  1. Organizatorami konkursu są Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.
  2. „Dni Książki Historycznej” odbywają się w listopadzie 20
  3. Adresatami konkursu są biblioteki wszystkich rodzajów działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej finansowane ze środków publicznych i/lub prywatnych (biblioteki: publiczne każdego szczebla samodzielne lub będące częścią innych instytucji kultury, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, naukowe, fachowe, specjalne, inne). Programy mogą być realizowane przez pojedyncze biblioteki lub wspólnie z innymi bibliotekami gminy/miasta/regionu na zasadach partnerskich. Inne rodzaje instytucji (wydawcy, księgarze, organizacje pozarządowe, domy kultury, samorządy lokalne, inne) mogą brać udział w programie realizowanym przez bibliotekę jako instytucje wspierające.
  4. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie dokumentacji z realizacji programu w postaci elektronicznej do Biura ZG SBP w terminie do 09 grudnia 2011 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  5. Dokumentacja z realizacji programu „Dni Książki Historycznej”, listopad 2011, poświadczona przez kierownika instytucji, przygotowana w formie zapisu elektronicznego, powinna zawierać następujące informacje:
    • nazwa i adres biblioteki oraz nazwisko dyrektora i telefon kontaktowy
    • krótka (nie więcej niż 0,5 str. A4) charakterystyka biblioteki, czytelników i otoczenia, które obsługuje
    • krótka (nie więcej niż 0,5 str. A4) charakterystyka działań biblioteki na rzecz popularyzacji historii i książki historycznej w ostatnim roku
    • wykaz imprez realizowanych w ramach ”Dni książki Historycznej” w listopadzie 2011: dla każdej imprezy należy podać następujące informacje: nazwa imprezy (ew. nazwa cyklu imprez), krótka charakterystyka, grupa docelowych odbiorców, data, forma, miejsce, zasięg imprezy, liczba uczestników
    • informacje o sponsorach, patronacie, partnerach oraz o formach promocji, nie więcej niż 1 str. A4 i 1 zdjęcie dla jednej - imprezy
    • informacje w mediach
  6. Realizacja programu będzie oceniana według następujących kryteriów:
    zgodność założeniami programowymi „Dni Książki Historycznej”
    oryginalność, różnorodność, liczba i jakość imprez
    liczebność i różnorodność uczestników imprez (oceniana odpowiednio do zasięgu czytelniczego biblioteki)
    zaangażowanie pracowników biblioteki, lokalnych struktur SBP oraz innych środowisk (partnerzy, sponsorzy, współorganizatorzy, wydawcy)
    formy promocji „Dni Książki Historycznej”” realizowane przez bibliotekę: oryginalność i skuteczność form: np. ulotki, plakaty, animacje, e-maile, strona www, bezpośrednie kontakty, itp.
    opis udziału lokalnych mediów w promocji „Dni Książki Historycznej”
  7. Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej powołują Komisję Konkursową do oceny realizacji nadesłanych programów.
    a). Komisja Konkursowa SBP ogłasza wyniki konkursu nie później niż 16 grudnia 2011 roku.
  8. Przewodnicząca SBP, w porozumieniu Porozumieniem Wydawców Książki Historycznej, ustala termin i miejsce rozdania nagród laureatom. Nagrodami będą atrakcyjne książki o tematyce historycznej.
  9. Biblioteka uczestnicząca w konkursie wyraża zgodę na przetwarzanie jej danych adresowych dla celów przeprowadzenia konkursu. Powyższe obejmuje w szczególności zgodę na publikację nazwy i adresu biblioteki oraz nazwisk osób kierujących biblioteką i innych związanych z realizacją programu „Dni Książki Historycznej”.a). Przesłanie materiałów konkursowych jest równoznaczne z udzieleniem Organizatorowi zgody na wielokrotne, nieodpłatne publikowanie nazwy i adresu biblioteki, na portalu SBP, w materiałach promocyjnych związanych z konkursem, a także na wykorzystanie zdjęć w celach promocyjnych i marketingowych.b). Laureaci miejsc 1-3 zobowiązują się do przygotowania w okresie 1 miesiąca od ogłoszenia wyników konkursu, w porozumieniu z Biurem ZG SBP, prezentacji przeznaczonej do upowszechnienia na portalu sbp.pl.
  10. Dodatkowych informacji o konkursie udzielają J.Pasztaleniec-Jarzyńska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tel. 601 772 909) oraz sekretarz konkursu Małgorzata Woźniak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tel. 608 28 27).

Warszawa, październik 2011

Elżbieta Stefańczyk,
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Waldemar Michalski, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej

źródło: http://www.sbp.pl/konkurs/informacje?konkurs_id=3269