Od kilku tygodni mamy wakacje – czyli czas wolny od zajęć szkolnych, ale nie od szkoleń. Dotyczy to zwłaszcza bibliotekarzy, którzy w tym okresie korzystają z różnego rodzaju kursów, podnoszących ich kwalifikacje, bowiem bibliotekarz XXI wieku,  to  osoba aktywnie działająca, tworząca nową jakość, ucząca się.

      W jednym z takich szkoleń zatyt. „DOBRE SPOTKANIE: jak to zrobić” wziął udział bibliotekarz z Zielonek. Trwające 2 dni zajęcia miały miejsce w pomieszczeniach, a z racji pięknej pogody także i w ogrodzie, pensjonatu U Pana Cogito w Krakowie, a ich  celem był rozwój umiejętności organizacji i prowadzenia spotkań ważnych z punktu widzenia zarówno pracy samej biblioteki, jak i jej środowiska lokalnego.

      Szkolenie stanowi całość edukacyjną składającą się z 2 części.

CZĘŚĆ I – to dwudniowe zajęcia, prowadzone metodami warsztatowymi przez doświadczonych trenerów Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych, podczas których uczestnicy tworzyli plan spotkania do zrealizowania w swoim środowisku lokalnym, wykorzystując poznane metody i narzędzia.  

CZĘŚĆ II – to zorganizowanie spotkania według planu opracowanego podczas szkolenia w terminie do 2 miesięcy od zakończenia szkolenia. W ten sposób uczestnicy będą mogli w praktyce przetestować zdobyte w trakcie szkolenia umiejętności. Po realizacji spotkania w ciągu 7 dni każdy uczestnik musi wypełnić ankietę, która umożliwi refleksję nad zrealizowanym wydarzeniem, określenie mocnych stron i wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Jest to warunek konieczny do otrzymania certyfikatu poświadczającego ukończenie szkolenia.

Wszyscy uczestnicy szkolenia, reprezentujący biblioteki województw małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego otrzymali podręcznik "DOBRE SPOTKANIE: jak to zrobić?", który został przygotowany jako materiał towarzyszący szkoleniom prowadzonym przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Lipcowe zajęcia w Krakowie prowadziła Jolanta Woźnicka - trenerka, superwizorka, coach, posiadająca  Certyfikat trenerski III stopnia Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Ekspertka animacji lokalnej. Współtwórczyni Centrum OPUS, od 2009 roku prezeska Centrum OPUS. Z wykształcenia polonistka, absolwentka Szkoły Trenerów STOP, Studium Ekonomii Społecznej na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Podyplomowych Studiów Superwizji Współpracy i Animacji Środowiskowej na Uniwersytecie Gdańskim. Doradczyni i trenerka z zakresu animacji lokalnej, funduszy unijnych i przygotowania wniosków.

      Uczestnicy szkoleń  czyli bibliotekarze, ale także osoby współpracujące z bibliotekami, dowiedzieli się, jak zorganizować spotkanie w bibliotece i jak je dobrze poprowadzić pełniąc rolę facylitatora. Uczyli się o procesach zachodzących w grupie, o komunikowaniu się osób w różnych sytuacjach oraz o tym, jak określić i zrealizować cel spotkania i jak pracować w grupie. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną formą pracy grupowej jest dyskusja czyli jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami.

      Sformułowanie własnego stanowiska i skonfrontowanie go z opiniami innych osób pozwala zazwyczaj uczestnikom uświadomić sobie ich wartości.  Na szkoleniu poznaliśmy modele i rodzaje dyskusji, przy czym najciekawsza dla nas wydała się  dyskusja z zastosowaniem sześciu kapelusz według De Bono.

Poznaliśmy zalety sporządzania kontraktów dotyczących spotkań, bowiem ich prawdziwą wartość pozwala docenić dopiero sytuacja impasu czy kryzysu. Lista zasad współpracy może być bardzo krótka lub odwrotnie – bardzo długa. Najważniejsze jednak jest to, aby były to zasady wspólne zarówno dla  uczestników jak i dla prowadzącego spotkanie.

Zaznajomiliśmy się również z technikami komunikacyjnymi i facylitacyjnymi, do których należą: parafraza, odzwierciedlanie rzeczowe, odzwierciedlanie emocjonalne, klaryfikacja, podsumowywanie, potwierdzenie i przeformułowywanie oraz z technikami zaangażowania uczestników m.in. wyciąganiem, równoważeniem, tworzeniem przestrzeni.

      Na zakończenie szkolenia poznaliśmy rodzaje trudnych sytuacji, a mogą one wynikać zarówno z błędów w przygotowaniu spotkania, jak też z czynników niezależnych od facylitatora, ich przyczyny oraz sposoby ich przezwyciężania, po czym przeszliśmy do kilkugodzinnych ćwiczeń w grupach.

Szkolenie oprócz swego głównego celu dostarczyło również wszystkim jego uczestnikom możliwość podzielenia się problemami swoich bibliotek i ich otoczenia, wymiany doświadczeń i pomysłów, które teraz będziemy wcielać w życie w naszych środowiskach dla dobra naszych użytkowników.

JR