na zdjęciu widać grupę uczniów, siedzą na podłodze w bibliotece, w tle regały z książkami

Zbliża się Niedziela Palmowa. W tym roku będzie to 10 kwietnia – ten dzień to bardzo ważne święto dla mieszkańców Bibic. W każdą Niedzielę Palmową można zaobserwować biegające z hałasem grupy Pucheroków. Zwyczaj ten zakorzeniony jest w Bibicach już od bardzo dawna.

Kim są Pucheroki?

To przebrane w nietypowe, ale charakterystyczne stroje dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Odwiedzają mieszkańców i wygłaszają śmieszne oracje (wierszowane mowy i porzekadła). Przeważnie są to humorystyczne przechwałki, opisy własnych przygód lub kpiące opowiadania.

na zdjęciu widać laski owinięte kolorową bibułą, leżą w koszu na parasole

Kulturoteka w Bibicach zorganizowała cykl lekcji poświęconych Pucherokom.

Klasy 2B, 2E i 2F ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach odwiedziły bibliotekę i uczestniczyły w takich lekcjach prowadzonych przez pracownika Kulturoteki.

Dzieci wysłuchały fragmentów z książki pt. „Bibicka Pieśń” – której autorem jest Henryk Banaś. Słuchając historii o Bibickich Pucherokach dzieci poznawały tradycję i kulturę ludową Bibic.

praca wykonana przez dziecko przedstawia pucheroka w czapce z bibuły

Część plastyczna lekcji bibliotecznych została poświęcona tworzeniu najważniejszych elementów stroju Pucheroka  (czapki i laski). Klasa 2E i 2F wykonały czapki wyklejane z różnokolorowych bibuł. Klasa 2B wykonała laski.

na zdjęciu widać dzieci siedzące przy stolikach, wykonują pracę plastyczną

Klasa 2B w całości należy do  Koła Artystycznego „Młodzi Twórcy” i w Niedzielę Palmową 10 kwietnia wystąpi w Gminnym Przeglądzie Pucheroków na Rynku w Bibicach w przedstawieniu pt.”Pucheroki z wizytą u gospodarzy”. Kulturoteka i wszystkie dzieci serdecznie zapraszają na tę uroczystość.

R. Z-S.