Przez dwa kolejne dni, siedziba naszej biblioteki gościła najmłodszych czytelników, głodnych wiedzy. Lutowe wizyty przedszkolaków wiązały się z cyklem zajęć przeprowadzanych w Przedszkolu Samorządowym w Zielonkach w dniach od 17 do 21 lutego, a poświęconym książce właśnie. Podczas lekcji bibliotecznych, mali słuchacze przypomnieli sobie różnice między książkami przeznaczonymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także zapoznali się z  ofertą wydawnictw popularnonaukowych tj. encyklopedii, słowników, atlasów, poradników i przewodników, dzięki którym wszyscy mogą pogłębiać swoją wiedzę.

Bibliotekarze zaznajomili ich z budową książki, zatrzymując się dłużej na książkach rękopiśmiennych oraz sposobach ich tworzenia. Dzieci były zdumione, że można było tak pięknie pisać, zachwycały się kolorowymi iluminacjami, floraturami i bordiurami. Dowiedziały się również, że w zbiorach biblioteki znajdują się książki wydane w językach obcych: angielskim, francuskim, niemieckim, a nawet podręczniki i karty ze znakami do nauki języka chińskiego. Kilku śmiałków próbowało odczytać fragment tekstu z książeczki o przygodach Pinokia, ale ponieważ była to wersja w języku rosyjskim, nie udało się to nikomu.

Na dzieci czekała również niespodzianka, bowiem na dużym ekranie pojawił się film „Niezapomniany bal karnawałowy” z serii „Wilk i zając”, uwielbiany zarówno przez dzieci jak i dorosłych widzów. Głośne wybuchy śmiechu świadczą o tym dobitnie. Oczywiście ulegliśmy prawie błagalnym prośbom przedszkolaków i pojawił się również film kolejny, tym razem o „Sportowcu mimo woli”.

Nie był to oczywiście koniec przyjemności, nie zapomnieliśmy o przygotowaniu zadania plastycznego, którym było własnoręczne wykonanie iluminacji do książki oraz zagadek, które premiowane były słodkimi lizakami.

Dzieci także nie przyszły w gości z pustymi rękami. Przyłączyły się do naszej akcji Eko Walentynki, przynosząc mnóstwo zużytych baterii. Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za edukację ekologiczną przedszkolaków. Jeśli ich wiedza na ten temat zaprocentuje, będziemy żyli kiedyś w cudownym, zdrowym otoczeniu.

JR