Niemal każdy człowiek w dzisiejszej rzeczywistości, na hasło MŁODZIEŻ reaguje podobnie: brak jakichkolwiek zahamowań, chamstwo wulgaryzmy na każdym kroku, lenistwo i… szereg innych określeń. Rzadko kto jednak potrafi wczuć się w rolę młodego człowieka, który często zagubiony i osamotniony, nie potrafi wybrać drogi, jaką mógłby podążać, realizując przy tym własne marzenia i plany, ale i własne potrzeby. O takich właśnie ludziach rozmawiali uczestnicy dwudniowego szkolenia, które odbyło się w 17 i 18 styczniaWojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. W ramach Biblio – Festiwalu 2013, poświęconego Edukacji w Bibliotekach Małopolski, zostały zorganizowane dwa szkolenia; jedno z nich dotyczyło właśnie młodych ludzi i ich współdziałania na gruncie biblioteki. Nosiło ono nazwę: „Młodzież w bibliotece – razem, aktywnie i kreatywnie”.

W pierwszym dniu szkoleniowym trenerki: Jolanta Banach, Kamila Radzimińska-Arczak i Dorota Woźnica próbowały uświadomić bibliotekarzom z całej Małopolski, czym jest uczestnictwo i na jakich zasadach można włączyć młodzież w uczestniczenie w życiu instytucji kultury, jaką niewątpliwie jest biblioteka. Zarówno dla młodego człowieka, jak i dla bibliotekarza, uczestnictwo powinno być przede wszystkim szansą na wyzwanie, dzięki któremu zostaną odsłonięte wspólne możliwości, za pomocą powiązań, czyli wsparcia ze strony danej instytucji.

Kolejnym blokiem szkoleniowym było tzw. badanie potrzeb młodzieży - określenie celu: grupy badawczej oraz narzędzi, jakimi będziemy się posługiwali. Następnie przygotowanie i realizacja działania, stworzenie ankiety, najlepiej bardzo kreatywnej, która będzie dla młodego umysłu nie tylko suchymi pytaniami, ale i zabawą. i ostatni punkt badania to zebranie i analiza wyników. Bibliotekarze wcielili się również w rolę młodych ludzi i rozwiązywali kreatywna ankietę tylko po to, aby później w grupach stworzyć swoją. A na koniec dnia bibliotekarze poznali metody twórczego rozwiązywania zadań. Drugi dzień natomiast rozpoczął blok szkoleniowy dotyczący dobrego planowania, jako skutecznego działania. Trenerki uświadomiły bibliotekarzom, jak ważne jest również wspieranie uczestnictwa młodzieży w naszych działaniach skierowanych do niej oraz motywacja: nie tylko młodych, ale i własna, bez której nie uda się żadne przedsięwzięcie.

Po wręczeniu dyplomów uczestnictwa w szkoleniu, przyszedł czas na ewaluację i podsumowanie, po którym wszyscy uczestnicy szkolenia, także i trenerki, stwierdzili, że ważnym punktem tego dwudniowego spotkania była przede wszystkim wymiana doświadczeń pomiędzy bibliotekarzami. Ono jest bezcenne.

Magdalena Rogowska