Na wczorajszym spotkaniu Książkożerców, młodych moli książkowych, rozmawialiśmy o książce Ewy Nowak „Nie do pary”.

Ewa Nowak jest jedną z najpopularniejszych autorek literatury dla dzieci i młodzieży. Akcja jej książek rozgrywa się we współczesnym świecie. W swojej twórczości podejmuje problematykę uniwersalną, m.in.: trudne wybory, trudności w odróżnieniu dobra i zła, uwikłanie w różnego rodzaju sytuacje rodzinne, słabość psychiczna.

„Nie do pary” przedstawia historię szesnastoletniego Alka, wchodzącego w dorosłość, który przeżywa okres buntu. Niemały wpływ na jego osobowość ma brak relacji z najbliższą rodziną oraz brak wsparcia z ich strony. Choć jest inteligentny, w szkole radzi sobie coraz gorzej. Wciąga go imprezowe życie, coraz bardziej zaczyna interesować się dziewczynami. W pewnym momencie życie komplikuje mu się na tyle, że główny bohater nie może poradzić sobie z ponownym naprostowaniem wielu sytuacji.

Młode czytelniczki zgodnie stwierdziły, że książka im się podobała. Nie określiłyby jej jednak mianem arcydzieła. Wśród pozytywów znalazły się: ciekawa fabuła, styl pisania, humor, konstrukcja bohaterów oraz to, ze autorka jest Polką - ukazuje „nasze podwórko”. O uniwersalnym charakterze książki może poświadczyć fakt, że klubowiczki potrafiły wiele sytuacji z książki odnieść do swojego życia. Wśród minusów dziewczyny zamieściły: sztuczny język – nadużywanie sloganu młodzieżowego, imiona bohaterów (klubowiczki określiły je mianem wymyślnych). Książkożerczynie negatywnie oceniły również zachowanie głównego bohatera. Uniwersalność książki może poświadczyć fakt, że dziewczyny potrafiły wiele sytuacji z książki odnieść do swojego życia. Oceniłyśmy książkę na mocną siódemkę (na 10 możliwych punktów), więc to całkiem niezły wynik.

 

W nagrodę za aktywność, a także by miło rozpocząć wakacyjny czas, na koniec naszego spotkania Książkożercy zajadali się smaczną pizzą.

Zapraszamy na kolejne zajęcia!

 

Galeria zdjęć

MW