W środę 23 listopada 2016 r. w sali OSP w Zielonkach odbyły się dwa wykłady multimedialne współorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach i Instytut Dziedzictwa w Krakowie, w ramach projektu Florarium Christianum – ewolucja znaczeń roślin po roku 966”.

Prelekcje prowadziły doktorantki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego: mgr Anna Wyszyńska – Rośliny w tkaninach na przykładach szat liturgicznych z polskich zbiorów kościelnych oraz mgr Joanna Utzig – Drzewo genealogiczne Chrystusa, czyli o przedstawieniach tzw. Drzewa Jessego.

Uczestnicy wykładów dowiedzieli się jak ważną rolę stanowią rośliny w dziedzinie historii sztuki. Motywy roślinne pokrywają elementy konstrukcyjne kościołów, pojawiają się w średniowiecznym malarstwie, iluminowanych rękopisach oraz na witrażach. Rośliny pełnią funkcję ornamentalną, ale też symboliczną.

Takie symboliczne znaczenie roślin możemy zaobserwować w przypadku tzw. Drzewa Jessego. Jest to drzewo genealogiczne Chrystusa, gdzie przodków Syna Bożego umieszcza się na gałęziach wyrastających z pnia, którego źródłem jest Jesse. Sam Chrystus przedstawiany jest jako owoc tego biblijnego drzewa.

Wszyscy zebrani z zainteresowaniem wysłuchali wykładów, zadawali prowadzącym pytania i dyskutowali o symbolice roślin i miejscach, w których się z nią spotkali. Mamy nadzieję, że wiedza uzyskana podczas spotkania pozwoli uczestnikom bardziej świadomie spojrzeć na stare ornaty, polichromie kościołów czy na zabytkowe tkaniny.

BP