W czwartkowy wieczór hol naszej biblioteki po raz kolejny rozbrzmiał muzyką klasyczną oraz utworami kanonu literatury. "Salon Poezji, Muzyki i Prozy Rzeczpospolitej Obojga Narodów" oraz towarzyszący mu wernisaż wystawy „Monarchistyczne Klimaty IV” odbyły się z inicjatywy i pod  patronatem  państwa Elżbiety i Ryszarda hr. Dobrowolskich, którzy pełnili również rolę gospodarzy.

Licznie  zgromadzeni goście  zostali ciepło  przywitani  przez  państwa  Dobrowolskich, a także przez dyrektora biblioteki Mariusza Zielińskiego. „Tak jak przystało polonezem czas zacząć.” - oznajmiła hrabina Elżbieta Żórawska-Dobrowolska kończąc swoją przemowę i to właśnie polonezem otworzyła program artystyczno-naukowy p. Maria Baka-Wilczek, pianistka międzynarodowej sławy. Na dalszy program złożyły się: wykład na temat dziejów szlachectwa w Polsce wygłoszony przez dr Tomasza Dudka, „Zygmunt August” – śpiew historyczny autorstwa J.U. Niemcewicza w interpretacji Jana Bulaka,  „Pieśń przyjacielska przy kielichu” F. Karpińskiego w interpretacji Katarzyny Gazdy  oraz satyra  I. Krasickiego w interpretacji Tomasza Gazdy.

W przerwach pomiędzy tymi wystąpieniami do pianina powracała pani Baka-Wilczek wykonując rozmaite utwory od mazurków Chopina po kolejnego poloneza – tym razem tego skomponowanego przez Wojciecha Kilara do filmowej adaptacji „Pana Tadeusza”.

Po zakończeniu oficjalnej części programu przyszła pora na zabawę przy poczęstunku, dźwiękach akordeonu oraz spontanicznym wspólnym śpiewie. Pan Ryszard hr. Dobrowolski rozdał też obecnym egzemplarze swojej świeżo wydanej książki „Spotkanie z przeszłością”.

Dyrektor  Mariusz Zieliński wręczył dyplomy z podziękowaniami wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Salonu i zapewnienia mu odpowiedniej oprawy – szczególną uwagę zwrócił na tych uczestników wieczoru, dla których wczorajsza data oznaczała powrót na uczelnię, wśród wykonawców byli to Jan Bulak i Tomasz Gazda. „Dziś pierwsze zegary wybiły na Uniwersytecie Jagiellońskim początek nowego roku akademickiego – brawa dla studentów!” – mówił dyrektor.

Przez cały czas trwania Salonu Literackiego podziwiać można było prace plastyczne stanowiące część wystawy „Monarchistyczne klimaty IV”. Znalazły się wśród nich dzieła takich twórców jak Ryszard Bochenek-Dobrowolski, Władysław Broczkowski, Bronisław Chromy, Czesław Dźwigaj, Adam Pochopień, Dariusz Przybył, Jadwiga Broczkowska, Krystyna Miśkiewicz, Julia Pawlicka-Dekert, Elżbieta Śmigiel, Jadwiga Węgorek, Elżbieta Żórawska-Dobrowolska oraz zaledwie ośmioletnia Natalia Sułowska – autorka obrazu „Koń Kazimierza Wielkiego” namalowanego palcami. Wystawę można obecnie oglądać w holu biblioteki.

Jan Gąsior