W poniedziałek, 1 grudnia w Bibliotece w Przybysławicach odbyło kolejne spotkanie z cyklu „Dobra Książka Czyni Cuda – animacja czytelnictwa w gminie Zielonki”, które poprowadziła Pani dr Wanda Matras .

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, że jedzenie, po które sięgamy ma wpływ na nasze samopoczucie. Za zły nastrój często obwiniamy np. pogodę, różne sytuacje w życiu, konflikty z bliskimi czy przykre wiadomości. Zapominamy, że na to, jak się czujemy wpływa także – jeśli nie przede wszystkim – dieta, którą stosujemy.

Odpowiednia dieta to 5-6 małych posiłków (dobrze rozdrobnionych) i 5-6 szklanek wody dziennie. Należy wybierać produkty jak najmniej przetworzone, świeże lub gotowane i suszone. 

Dużo rozmawialiśmy także o odpowiednim łączeniu produktów żywnościowych. Dowiedzieliśmy się m.in., że świeży ogórek posiada dużo daskorbinazy, czyli enzymu, który niszczy witaminę C. Na zakończenie poznaliśmy różnicę pomiędzy lekami a suplementami diety.

Wszystkich chętnych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania i nie tylko zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 15 grudnia o godzinie 15.30 w Bibliotece w Przybysławicach.


ŻK