Dnia 12 listopada 2014 roku odbyła się podniosła uroczystość Jubileuszu 20 – lecia twórczości Pani Zofii Daszkiewicz na poetyckiej niwie. Patronat nad uroczystością objęła Biblioteka Publiczna w Węgrzcach.

Dnia 12 listopada 2014 roku odbyła się podniosła uroczystość Jubileuszu 20 – lecia twórczości Pani Zofii Daszkiewicz na poetyckiej niwie. Patronat nad uroczystością objęła Biblioteka Publiczna w Węgrzcach.

Jubileusz stał się niezwykłą uroczystością o wysokim poziomie intelektualnym i artystycznym, pełnym ciepła i serdecznych relacji, budujących niepowtarzalny klimat. Dostarczył licznie przybyłym gościom głębokich wzruszeń. Benefis poprowadził z właściwą sobie klasą dyrektor zieloneckiej biblioteki Mariusz Zieliński. Serdecznie powitał Jubilatkę,  stwierdzając, iż poetka pisze sercem, a słowami kluczami w Jej twórczości są pojęcia: człowiek, miłość, uśmiech i przemijanie.

Dyrektor w serdecznych słowach powitał gości, wśród nich m. in. Wójta Gminy Zielonki Bogusława Króla, posła na Sejm RP Józefa Lassotę, ks. prałata Grzegorza Szewczyka proboszcz parafii św. Floriana w Krakowie, ks. Dariusza Chromego z parafii św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach, prof. dr hab. Halinę Bursztyńską wykładowcę Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyrektora Zespołu Szkół w Bibicach Jolantę Lepiarczyk, wicedyrektorów Beatę Pieńkowską i Jarosława Ozgę, dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Krystynę Miśkiewicz, sołtysa Węgrzc Augustyna Jacha, króla Bractwa Kurkowego w Krakowie dr Józefa Durbasa, radnych Gminy Zielonki, nauczycieli, miłośników poezji, przyjaciół i znajomych Jubilatki.

Prof. dr hab. Halina Bursztyńska przybliżyła zgromadzonym postać i twórczość Zofii Daszkiewicz. Z uznaniem znawcy literatury wypowiedziała się o poetyckiej twórczości Jubilatki. Podkreśliła jej wysoką wartość, oryginalność, różnorodność, umiejętność dostrzegania piękna w codzienności, wyrażania pozytywnych emocji, wiary w Boga i człowieka.

Szczególną uwagę poświęciła liryce religijnej, patriotycznej i osobistej. Relacja prof. Haliny Bursztyńskiej była ilustrowana recytacją przez autorkę wybranych wierszy oraz wzbogacana muzyką w wykonaniu Aleksandry Frączek uczennicy Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie i Karoliny Janur uczennicy w klasie pianina przy CKPiR w Zielonkach.

Goście zapoznali się z prezentacją wybranych fotografii, dokumentujących bogatą artystyczną działalność Zofii Daszkiewicz z Jej własnym komentarzem.

Następnie Ewa Fijałkowska, Anna Gzyl i Zofia Kot przeczytały fragmenty wypowiedzi znanych pisarzy, dziennikarzy i artystów: Tadeusza Bednarskiego, Józefa Dużyka, Jerzego Krasickiego, Sylwestra Marynowicza, ks. Ireneusza Okarmusa i Jana Poprawy na temat osoby i poezji Zofii Daszkiewicz.

Miłą niespodzianką dla Jubilatki był zaprezentowany, wcześniej nagrany film z życzeniami i gratulacjami od osób z lokalnego środowiska. Wywiadów udzielili  ks. Wojciech  Warzecha – proboszcz i ks. Dariusz Chromy z Parafii św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach, Augustyn Jach – sołtys Węgrzc, Halina Banaś – malarka z Bibic, Janina Franczak – prezes ogniska ZNP w Zielonkach, Zofia Kot – przewodnicząca  Koła Seniorów w Węgrzcach, Maria Masłowska – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, Zofia Zygmuntowicz – uczestniczka DKK, Anna Gzyl – starszy bibliotekarz i moderator Dyskusyjnego Klubu Książki z węgrzeckiej biblioteki.

Życzenia i gratulacje pełne uznania dla twórczości Zofii Daszkiewicz  złożyli wójt Bogusław Król i poseł Józef Lassota. Dyrektor Biblioteki w Zielonkach Mariusz Zieliński, wręczając kosz kwiatów, odczytał list gratulacyjny, w którym  podkreślił ogromny wkład Jubilatki w zakresie wychowania i kształcenia wielu pokoleń Polaków. Zwrócił uwagę na emocjonalne wartości poezji, pogodę ducha i głębokie refleksje na tematy egzystencjalne, dzięki którym jest ona tak bliska czytelnikom. Wyraził wdzięczność za okazywaną życzliwość i propagowanie kultury wysokiej. Krakowska poetka Danuta Mucharska złożyła życzenia w poetyckiej formie, odczytując własny wiersz pt. „Benefis Zosi”.

Po gromkim odśpiewaniu Jubilatce Sto lat, przy torcie z fajerwerkami, lampce szampana i kawie, goście składali Zofii Daszkiewicz serdeczne życzenia, wręczając kosze i wiązanki pięknych kwiatów.

Benefis odbył się gościnnie w pięknej sali domu weselnego „Vangelis” w Węgrzcach, dzięki uprzejmości i życzliwości Pana Pawła Mianowskiego.

Dziękujemy.

AG

EmuWikipedia: The emu is the largest bird native to Australia and the only extant member of the genus Dromaius. It is the second-largest extant bird in the world by height, after its ratite relative, the ostrich. There are three subspecies of emus in Australia. The emu is common over most of mainland Australia, although it avoids heavily populated areas, dense forest and arid areas.