Już po raz trzeci gmina Zielonki, dzięki inicjatywie Biblioteki Publicznej w Zielonkach,  uczestniczyć będzie w zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego akcji Narodowe Czytanie. Przed dwoma laty podczas Rodzinnego pikniku w Parku Wiejskim przedstawiciele samorządu terytorialnego i mieszkańcy Zielonek czytali fragmenty 12 ksiąg  Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Przed rokiem w zieloneckiej bibliotece zagościł Aleksander Fredro, a najmłodsi czytelnicy wsłuchiwali się w teksty jego ponadczasowych bajek.  Z  fredrowską Zemstą, w scenerii korzkiewskiego zamku zmierzyli się uczniowie tamtejszego gimnazjum.

Rok 2014 należy do Henryka Sienkiewicza. Startujemy na zamku w Korzkwi, gdzie uczniowie Zespołu Szkół im. Jerzego Kukuczki pochylą się nad jego prozą.

Z kilkunastodniowym poślizgiem, w niedzielę 21 września, podczas odbywającego się w zieloneckim parku Pikniku Rodzinnego zabrzmią ponownie sienkiewiczowskie teksty. Fragmenty Trylogii odczytywać będą zarówno włodarze jak i mieszkańcy Zielonek. Któż z nas nie zna losów Basieńki, Michała Wołodyjowskiego, Oleńki, Andrzeja Kmicica, pięknej Heleny Kurcewiczówny czy Jana Skrzetuskiego. Ich przygody, dramaty, szczęście i umiłowanie ojczystego kraju podnosiły na duchu kolejne pokolenia naszych rodaków, są bliskie również nam, żyjącym współcześnie Polakom.

Powróćmy wspólnie do lektury Ogniem i mieczem,  Potopu i Pana Wołodyjowskiego.

W imieniu organizatorów zapraszamy do Parku Wiejskiego 21 września od godz. 15.00.