W miniony piątek, w parafii Zielonki odbyła się II już edycja konkursu na ,,Kwietny Bukiet dla Panny Maryi". Było to kolejne w tym roku miłe spotkanie z tradycją i obrzędowością dawnych Zielonek.

Według starego zwyczaju, 15 sierpnia na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwanym też Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Bukiety zielne poświęcano, zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca.

Aby mieszkańcy Zielonek mogli się przygotować do tego święta bardzo solidnie, Biblioteka Publiczna w Zielonkach zorganizowała Etnograficzne Warsztaty Plastyczne poświęcone tradycji wykonywania bukietów zielnych. Warsztaty prowadziła znana już wszystkim mieszkańcom Zielonek, pasjonatka rękodzieła, z zamiłowania florystka p. Bernadeta Walczak, laureatka ubiegłorocznego konkursu na najpiękniejszy Bukiet Maryjny w Krakowie.

Ten piękny polski zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach, a nie na sklepowych półkach. Układanie bukietów jest wspaniałym doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. Bajecznie kolorowe, pachnące kompozycje pobudzają wyobraźnię.

Konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny to pomysł nie tylko na kultywowanie tradycji, ale też poszerzanie świadomości etnograficznej i zanikającej wiedzy o roślinach oraz ich właściwościach leczniczych.

Tak też było 15 sierpnia w kościele w Zielonkach. Podczas mszy świętej o godzinie 12.00, mieszkańcy parafii poświęcili własnoręcznie przygotowane bukiety zielne.

W tym roku po raz drugi Jury konkursu w składzie: przewodniczący - Proboszcz Parafii ks. kan. Andrzej Olszowski oraz członkowie - Sołtys Władysław Orzechowski i Mariusz Zieliński Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, a zarazem  kustosz Izby Regionalnej, zmierzyli się z bardzo trudnym zadaniem, wyłonienia 3 najpiękniejszych kompozycji zielnych spośród blisko 70-ciu naręczy, bowiem trwająca na naszym terenie tradycja bukietów maryjnych zakreśla coraz szersze kręgi.

Jury przyznało 3 nagrody główne dla Pań:
Zofii Chacuś - I m., Zofii Turek - II m. i Zofii Sandeckiej - III m.,
a także 5 wyróżnień, którzy otrzymali:
Józefa Nowakowska, Teresa Jamróz, Ola Rubiś, Karol Baran i Teresa Marzec.

Za udział w konkursie wszystkim uczestnikom serdecznie dziękują – Sołtys i Rada Sołecka w Zielonkach oraz Proboszcz Parafii NNMP ks. kan. Andrzej Olszowski.