Dzięki staraniom dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusza Zielińskiego, 9 maja gościliśmy poetkę, prozaika, dramatopisarkę, a przede wszystkim autorkę książek dla dzieci i  młodzieży Annę Onichimowską. Spotkanie autorskie z młodzieżą gimnazjalną Zespołu Szkół w Zielonkach miało tym bardziej uroczysty charakter, że odbyło się w Tygodniu Bibliotek.

Autorkę powitała wicedyrektor Anna Zielowska oraz dyrektor zieloneckiej biblioteki. Pisarka, na co dzień mieszkająca w Szwecji,  szybko znalazła wspólny język z młodymi czytelnikami, którzy wykazali się dobrą znajomością jej twórczości dla młodzieży. Przyznała, że będąc w wieku swoich słuchaczy nie lubiła czytać książek przeznaczonych dla młodzieży. Uparcie wracała do literatury dziecięcej, a także sięgała po pozycje przeznaczone dla dorosłych. Po studiach zaczęła pracować w wydawnictwie, które wydawało literaturę dziecięcą, a od lat 90-tych już jako samodzielna pisarka tworzy różne gatunki literackie: wiersze, powieści a nawet scenariusze radiowe, teatralne i filmowe. Napisała ponad 40 książek, w większości adresowanych do dzieci. Najchętniej tworzy dla młodzieży, a porusza tematy wyborów, które czasami są proste, a czasem decydują o naszym przyszłym życiu. Pisze także o rodzinie, problemie narkomanii, sektach, tolerancji.

Odpowiadając na pytania młodych słuchaczy autorka powiedziała: droga do sukcesu jest drogą zwykle długą, chociaż zdarzają się takie ewenementy jak Dorota Masłowska. Najpierw trzeba zacząć pisać. I podstawowa zasada – dodała - nie nudzić. Książka musi być absolutnie konkurencyjna dla tego, co się dzieje wokół nas. Obowiązkiem pisarza od pierwszej linijki, od pierwszej strony jest zaprosić w świat, który przedstawia.

Na pytanie o ulubioną książkę zdecydowanie odpowiedziała – Opowiadania z Doliny Muminków, czym zyskała ogromną sympatię gimnazjalistów. Onichimowska zwróciła się  do młodzieży z prośbą o propozycje  tematów, które chcieliby odnaleźć w książkach, a także o kontakty mailowe. Kończąc życzyła uczniom spełnienia swoich marzeń.

Ogromną radość sprawiła naszemu gościowi niespodzianka przygotowana na zakończenie spotkania przez jednego z gimnazjalistów. Przeczytał on bowiem pisarce napisany przez siebie, specjalnie na tę właśnie okazję wiersz.

Pani Anna żegnana oklaskami, podziękowała za zaproszenie i na ręce dyrektora Zielińskiego, przekazała serdeczne pozdrowienia dla Czytelników i Bibliotekarzy Biblioteki Publicznej w Zielonkach.

JR

Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz Facebook(link)