Stolica naszej Gminy uroczyście świętowała 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 1050. rocznicę chrztu polski. Zapowiedzią obchodów była wystawa plenerowa pt. „Ostatni 3 Maja 1946” udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej, którą można podziwiać do połowy bieżącego miesiąca obok budynku Urzędu Gminy w Zielonkach.

Zielonki przygotowywały się do tych świętowania od ponad 2 tygodni – rozprowadzane były flagi, naklejki, ulotki, śpiewniki i plakaty. Honorowy patronat nad akcją objęli proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ks. kan. Andrzej Olszowski oraz wójt Gminy Zielonki, Bogusław Król. Wsparcia finansowego projektowi udzieliły Sołectwo Zielonki a także Biblioteka Publiczna w Zielonkach.

Uroczystości rozpoczęły się od przewiezienia obrazu Matki Boskiej Zwycięskiej z kościoła parafialnego w Zielonkach do Parku Wiejskiego. To wydarzenie bez precedensu – od 1949r., kiedy obraz został sprowadzony z Bazyliki Mariackiej do Zielonek, wizerunek opuszczał mury kościelne tylko w dniu 26 sierpnia, we wspomnienie Matki Boskiej Częstochowskiej, kiedy oddawana jest jej cześć w czasie procesji wokół świątyni. Do dzisiaj obraz opuszczał teren kościelny tylko dwa razy – pierwszy raz w 2014 roku, kiedy była przeprowadzona jego gruntowana renowacja i właśnie 3 maja 2016 w celu uświetnienia obchodów rocznicy chrztu Polski.

Głównym punktem obchodów w parku wiejskim w Zielonkach była uroczysta msza święta sprawowana przez księdza Tomasza Pilarczyka. Koncelebrowali ją ks. kan. Andrzej Olszowski, proboszcz parafii w Zielonkach, oraz ks. kan. Alojzy Strączek. W mszy świętej wzięli udział także mieszkańcy Zielonek w strojach krakowskich – fakt ten został podkreślony w czasie kazania ks. Tomasza. Zauważył on, że mieszkańcy Zielonek nie wstydzą się strojów swoich praojców i nadal kultywują stare obyczaje z szacunku dla uroczystości kościelnych i państwowych.

W homilii pojawiło się wiele odniesień do wartości religijnych i patriotycznych wynikających z przyjęcia chrztu przez Polskę pod władzą Mieszka I oraz do kondycji Kościoła we współczesnym, laicyzującym się, świecie. Nawiązano także do postaci Maryi Królowej Polski i skarbu Zielonek w postaci obrazu Matki Boskiej Zwycięskiej, która już od ponad 67 lat wysłuchuje w Zielonkach próśb i modlitw, oraz odbiera cześć od kolejnych pokoleń mieszkańców Zielonek.

W uroczystości wzięli udział harcerze, poczty sztandarowe straży pożarnej z Zielonek i Garlicy Murowanej (pojawił się najstarszy sztandar PSL z 1939r.) oraz grupy rekonstrukcji historycznej: Andegaweńska Szkoła Rycerska oraz Gniewąd, które przygotowały krótki spektakl poświęcony etosowi rycerstwa polskiego oraz wiary katolickiej na przełomie XII i XIIIw. w pięknie zrekonstruowanych strojach z epoki. Mieszkańcy Zielonek mogli również wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne wraz z chórem Bel Canto, który rozpoczął znaną pieśnią „Witaj majowa jutrzenko”. Liturgię mszy świętej wzbogaciła gminno-parafialna orkiestra dęta pod kierownictwem p. Wojciecha Karwata.

Komitet organizacyjny obchodów 3 maja składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w bezpłatne wykonanie usług transportowych, montaż sceny, nagłośnienia, ołtarza, obrazu i wystawy plenerowej, osobom, które udekorowały trasę przejazdu z kościoła do parku i park wiejski, rodzinom, które ufundowały kwiaty na ołtarz polowy i obraz Matki Boskiej Zwycięskiej, oraz w strojach krakowskich składającym dary ołtarza a także wszystkim uczestnikom uroczystości, którzy złożyli ofiary na konserwację drewnianej kapliczki przy ul. ks. A. Zięby.

Kapliczka o której mowa powstała w lipcu 1916 r., w czasie I wojny światowej – w lipcu tego roku będziemy obchodzić jej 100. Urodziny. Zależy nam aby po uroczystościach milenijnych hucznie świętowanych w całym kraju pozostała trwała pamiątka w postaci wyremontowanego reliktu dawnych czasów. Nie bądźmy zatem obojętni wobec rodzimych zabytków. Nie pozwólmy aby kapliczka znikła z naszego krajobrazu po stu latach obecności w nich – zostawmy coś dla przyszłych pokoleń!