na zdjęciu widoczny domek dla owadów

W środę, tj. 17 sierpnia, w Kulturotece Bibice odbyły się Warsztaty Artystyczno-Stolarskie pn. „Budujemy domki dla owadów”. Zainteresowanie tym wydarzeniem było ogromne! Spotkanie poprowadziła pani Eko-instruktorka, Beata Godynia-Kapałka.

na zdjęciu widoczny chłopiec trzymający w rękach wykonany przez siebie domek dla owadów

Na początku, młodzi twórcy, musieli zdecydować się jaki domek wybiorą – czy do samodzielnego skręcenia, czy już gotowy, złożony. Potem p. Beata opowiedziała co nieco o owadach – czemu są tak ważne w przyrodzie, jakie gatunki mieszkają obok nas i czym się zajmują.  Kolejnym etapem było czyszczenie drewna – każdy otrzymał papier ścierny i wygładzał materiał.  Osoby, które samodzielnie składały domek, musiały skręcić go śrubkami. Potem przyszedł czas na wiercenie dziur – dosłownie! Aby owady mogły dobrze się czuć i poruszać swobodnie po nowym mieszkaniu, trzeba było wydrążyć, za pomocą wiertarki, ścieżki. Gdy tunele już zostały zrobione, przyszedł czas na wypełnienie domku mchem oraz słomą. Prawie gotowe domku musiały jeszcze zostać odpowiednio zabezpieczone. Z pomocą p. Beaty oraz obecnych rodziców, dzieci specjalnym zszywaczem przyczepiały metalowe „siatki”, aby wypełnienie nie wypadło.

na zdjęciu widoczny częściowo przygotowany domek dla owadów

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczne przybycie! Zapraszamy także na następne warsztaty w Kulturotece – więcej informacji już wkrótce na fanpage’ów Biblioteki.

KB