panie przy stole

Wrzesień to miesiąc od dekady kojarzony z Narodowym Czytaniem – ogólnopolską akcją propagującą szerzenie znajomości utworów zaliczanych do kanonu polskiej literatury. Podczas tegorocznej jubileuszowej edycji Para Prezydencka zaprosiła Polki i Polaków do wspólnej lektury dramatu „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

tablica informacyjna o Narodowym Czytaniu

Węgrzeckie Narodowe Czytania 2021 miało charakter imprezy plenerowej i obyło się w pięknym otoczeniu przyrody, w ogrodzie znajdującym się przy Filii Bibliotecznej w Węgrzcach. W wydarzeniu wzięły udział zaprzyjaźnione z książnicą mieszkanki Węgrzc i Bosutowa – zaproszenie do publicznego czytania klasyki polskiego pisarstwa przyjęły klubowiczki należące do działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki oraz członkinie miejscowego Koła Seniora.

książka i list od prezydenta

Spotkanie zainaugurowało wysłuchanie okolicznościowego listu wystosowanego do uczestników akcji przez Prezydenta RP. Zgromadzone Panie miały także możliwość zapoznania się z przygotowanym specjalnie na tę okazję pokazem multimedialnym zatytułowanym „Dekada Narodowego Czytania z węgrzecką książnicą”, który przypomniał poprzednie biblioteczne odsłony akcji.

zdjęcie ciasta

Wspólne czytanie tragifarsy Zapolskiej poprzedził wykład polonistki i poetki Zofii Daszkiewicz poświęcony elementom naturalistycznym i problematyce społeczno-obyczajowej „Moralności pani Dulskiej”.

Następnie panie Zofia Kot i Krystyna Urlik brawurowo i dużą dozą humoru zaprezentowały wybrane sceny z aktu I utworu.

panie siedzą przy stole w ogrodzie

Na zakończenie imprezy każda uczestniczka otrzymała pamiątkową kartę z odbitką pieczęci promującej temat przewodni dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Istniała również możliwość ostemplowania przyniesionych ze sobą prywatnych egzemplarzy dramatu Zapolskiej.

Tradycyjnie już spotkaniu towarzyszyła degustacja słodkości przygotowanych przez węgrzecką bibliotekarkę.

NJ