grupa dzieci prezentująca wykonane prace na tle regałów z książkami

Wieczór w bibliotece? Czemu nie? Tym bardziej, że przyjście do biblioteki nie wiązało się tym razem z wyprawą po lektury, lecz zgoła czym innym. Tu można było samodzielnie „stworzyć” arcydzieło w postaci wzoru na przygotowanych wcześniej materiałach a także uczestniczyć w seansie filmowym, niczym w prawdziwym mikro-kinie. Wieczorne spotkanie rozpoczęło się od wspólnej zabawy w przedstawianie, bowiem dzieci były w różnym wieku i nie wszystkie wcześniej się znały.

Po chwili na dywanie pojawiło się mnóstwo szablonów i kolorowe pastele. Wybór wzorów był tak duży, że młodzi artyści mieli niemały kłopot z decyzją. Czegóż tam nie było - motywy roślinne, zwierzęta, w tym też całkiem dla nas egzotyczne oraz gotowe napisy. Każde z dzieci otrzymało po jednym worko-plecaku i torbie. Pod czujnym okiem bibliotekarza rozpoczęła się mozolna praca nad ich malowaniem. Pani Kasia uważnie przyglądała się powstającym pracom i dopingowała wszystkich do starannego malowania rysunków z obu stron worków i toreb.

 dwoje dzieci leżąc na dywanie rysuje

Gotowe rysunki trafiły do pomieszczenia socjalnego biblioteki, gdzie drugi pracownik przez półtorej godziny prasował je dokładnie z pomocą papieru do pieczenia. Dzieciaki mogły w tym czasie wypoczywać na seansie filmowym. Aby relaks był jeszcze przyjemniejszy nasi goście mieli zapewniony posiłek w postaci pysznej pizzy oraz napoje. Pizza była wyśmienita, co i rusz słyszałyśmy prośby o dokładkę (oczywiście spełnione).

dwie dziewczynki oglądają film na ekranie

Po rozwikłaniu zagadki detektywistycznej, czyli zakończeniu projekcji filmu wszyscy otrzymali gotowe, wyprasowane worki i torby. Dzieciaki przeszły do głównej wypożyczalni, by wspólnie pozować do pamiątkowego zdjęcia, po czym mimo późnej już pory rozpoczęła się sesja fotograficzna każdego z uczestników, prezentujących z dumą owoce swojej pracy.

grupa dzieci rysuje siedząc na dywanie

Przyszedł niestety czas na rozstanie i powrót do domów pod czujną opieką rodziców. Mamy nadzieję, że wszyscy byli zadowoleni z wieczornej wizyty w bibliotece, a dla tych którzy przybyli w nasze progi po raz pierwszy niechaj będzie to zachętą do częstszego korzystania z naszych usług. Październikowy Wieczór w bibliotece w Zielonkach zorganizowany został w ramach VII wydania  ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2021. Tegorocznym hasłem jest : „Czytanie wzmacnia”, a zatem zapraszamy w nasze progi i zachęcamy do czytania.

 

JR