zdjęcie uczniów w klasie

To już niepisana tradycja, że wrzesień jest miesiącem Narodowego Czytania. Razem z Biblioteką w Przybysławicach „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej omawiali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach i Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Woli Zachariaszowskiej.

Główna bohaterka tegorocznej lektury tytułowa Pani Dulska jest matką dwóch dorastających córek. Obydwie dziewczynki uczęszczają na pensję. I jak możemy wywnioskować z treści utworu uczęszczają na lekcje muzyki i tańca. W naszych rozważaniach skupiliśmy się właśnie na dawnej szkole dla dziewcząt – czyli pensji. Okazało się, że w czasach, które zostały opisane w utworze dziewczęta przede wszystkim były przygotowywane do prowadzenia domu. Uczęszczały na lekcje w przepisowych i nienagannie wyprasowanych mundurkach z włosami splecionymi w warkocze. Współczesna młodzież współczuła zwłaszcza bohaterkom utworu sposobu, w jaki matka budziła je rano. By jak najwięcej informacji pozostało w naszej pamięci uczniowie mieli za zadanie opisać 1 dzień z życia ich rówieśnika z początku XIX wieku w formie pamiętnika. Wyobraźni i pomysłowości mógłby uczniom szkół z naszej gminy pozazdrościć niejeden pisarz.

Klasa 6a ze Szkoły w Przybysławicach postarała się szczególnie i przygotowała krótkie przedstawienie omawianych przez nas fragmentów utworu.

KG