Czerwony plakat. Po lewej stronie napis: Biblioteka Publiczna w Zielonkach zaprasza młodzież na lekcje tematyczne „Dwóch galicyjskich małżeństw żywoty (prawie) równoległe – Bujwidowie i Wysłouchowie. Zajęcia poprowadzi Jan Bulak historyk (UPJPII). Projekt realizowany w ramach I edycji konkursu grantowego „Dzieci kapitana Nemo”. Dofinansowano ze środków fundacji BGK. Logo projektu oraz Fundacji BGK. Pod spodem napis: Październik 2020

Biblioteka Publiczna w Zielonkach we współpracy z placówkami oświatowymi z terenu gminy Zielonki realizuje projekt historyczny „Dzieci Kapitana Nemo”, przybliżający młodzieży sylwetki wybitnych i nie tak powszechnie znanych Polaków żyjących w XIX i XX wieku, których osiągnięcia, odkrycia czy wynalazki zrewolucjonizowały myśl ludzką i zmieniły postrzeganie świata.

W ramach projektu zaplanowano cykl lekcji tematycznych pn. „Dwóch galicyjskich małżeństw żywoty (prawie) równoległe – Bujwidowie i Wysłouchowie”, które są kierowane do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej. Zajęcia poprowadzi historyk Jan Bulak, doktorant Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Celem spotkań jest popularyzacja wśród młodych ludzi postaci Kazimiery i Odona Bujwidów oraz Marii i Bolesława Wysłouchów, pozytywistycznych orędowników podjęcia wzmożonej pracy na rzecz edukacji i rozwoju intelektualnego polskiego społeczeństwa oraz poprawy jego warunków bytowych. Działalność Bujwidów i Wysłouchów wywarła znaczący wpływ na życie mieszkańców Galicji na przełomie XIX i XX wieku i w okresie międzywojennym w sferze społecznej, kulturalnej i naukowej.

Projekt grantowy „Dzieci Kapitana Nemo” został dofinansowany ze środków Fundacji BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego.