Książka "Poradnik pozytywnego myślenia" Matthew Quick'a. W tle dwie cukierniczki - z cukrem i cukierkami, dzbanek, doniczka fragment siedzącej osoby w czerwonym swetrze trzymającej książkę.

Początkiem października w Kulturotece reaktywowaliśmy comiesięczne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem zebraliśmy się w nieco innych warunkach – ze względu na trwającą pandemię, wszyscy mieliśmy na sobie maseczki i zachowaliśmy wymagane odstępy.

Celem naszego spotkania było omówienie powieści amerykańskiego pisarza, Matthew Quicka pt. „Poradnik pozytywnego myślenia”. Chociaż główny bohater cierpi na depresję, to pod względem tematyki książka jest nieco zbliżona do komediodramatu – zawiera zarówno wątki negatywne, jak i pozytywne, a nawet delikatnie humorystyczne. Jak jednak ustaliliśmy na naszym spotkaniu, trudno jednoznacznie ocenić, czy była to powieść wesoła czy smutna.

Mimo wszystko książka spodobała się czytelnikom. Lekkość języka oraz nie wdawanie się w mroczne aspekty depresyjnej natury głównego bohatera sprawiły, że była to dosyć przyjemna lektura. Dzięki temu, że powstała również jej adaptacja, mogliśmy porównać książkę z filmem. Okazało się, że te dwa dzieła nie mają ze sobą aż tak wiele wspólnego, ale oba przypadły do gustu naszym Klubowiczom. Średnia ocen „Poradnika pozytywnego myślenia” według uczestników to 6/10.