5 września 2020 roku odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku odczyt wybranego dzieła, ze względu na koronawirusa, odbywał się w nieco zmienionej formie. Tym razem, to bibliotekarz pojawił się w miejscowej Szkole Podstawowej w Bibicach, gdzie wraz z uczniami przystąpiono do tego kulturalnego wydarzenia.

Tegoroczną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Na początku bibliotekarka przedstawiła tło epoki, w której działał poeta - romantyzmu. Podzieliła się również ciekawostkami i mało znanymi faktami z życia tego narodowego wieszcza. Następnie uczniowie z klasy 8 b, z podziałem na role odczytali fragment utworu - scenę I aktu III, w której Kirkor, potężny władca, przyjeżdża do chaty biednej Wdowy i zakochuje się w jej pięknych córkach – Alinie i Balladynie.

Odczyt dzieła odbywał się w bezpiecznych warunkach, z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Aby jeszcze bardziej uchronić uczniów przed pandemią, lektura odbywała się w szkolnym radiowęźle. Na zakończenie Kulturoteka w Bibicach podarowała Szkole pamiątkową pieczątkę.

Ciekawostki o Słowackim na Narodowe Czytanie: https://youtu.be/0rVg4f07zqk

JL