Mówi się, że uczymy się przez całe życie… I to jest prawda! Dlatego też, 21 lutego br. w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach odbyła się konferencja naukowa pt. „Edukacyjna oraz zabawowa funkcja tekstów dla dzieci”. Przedsięwzięcie to organizowane było przez Dwujęzyczne Niepubliczne Przedszkole Happy Kids’ Academy oraz przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. Koordynatorem projektu była Beata Wróbel – nauczyciel dwujęzyczny. Wydarzenie uświetniła obecność prof. dr hab. Marii Ostasz z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Konferencję otwarli Dyrektor Przedszkola – Dorota Kolemba oraz Dyrektor Biblioteki – Mariusz Zieliński. Następnie odbyły się wystąpienia prelegentów, które rozpoczął wykład pani profesor nt. wiersza pajdialnego. Studenci z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego: Bartosz Matras, Paulina Oleszkowicz, Aneta Rybarska, Julia Stoszewska, Monika Szczepanik oraz Łucja Waligóra przedstawili analizę oraz interpretację wybranych wierszy dla dzieci (np. „Lokomotywa” Juliana Tuwima czy „Jesień” Doroty Gellner) – pokazali dzięki temu ich wyjątkowość, którą zauważą również dzieci.

Nauczyciel oraz logopeda Klaudia Waśko z przedszkola w Węgrzcach „Kubisiowy Ogród” opowiedziała o tym, jaką wartość mają książki czytane dzieciom do snu oraz o szkodliwości zbyt dużej ilości czasu, który dzieci spędzają przed ekranem telefonu czy telewizora. Nauczyciele z Niepublicznego Dwujęzycznego Przedszkola Happy Kids’ Academy Katarzyna Kućmierczyk oraz Beata Wróbel wygłosiły dwie prezentacje – pierwsza, wygłoszona przez Katarzynę Kućmierczyk, dotyczyła przekładu intersemiotycznego, jako ciekawej metody pracy z tekstem w grupie przedszkolnej, a  Beata Wróbel opowiedziała o dwujęzyczności oraz podkreśliła, jak wielką wartość ma edukacja dwujęzyczna. Natalia Biernacka, nauczyciel oraz właściciel szkoły językowej Rudi Rood’s English School, pokazała błędy w edukacji dwujęzycznej, którym należy przeciwdziałać. Opowiedziała również o swojej akcji na instagramie #15minzRR.
Wydarzenie to było okazją do pogłębienia wiedzy, ale i do podzielenia nią. Mamy nadzieję, że konferencja ta nie była ostatnią, a przedsięwzięcia takie jak te, pojawiać będą się cyklicznie.
KK