Kwiaty z pół okolicznych uszczknięte i zioła,
Przenajmilsze ofiary pracowitej wioski
Przyniosły swe zapachy do wnętrza kościoła,
Przyniosły przed oblicze dobre Matki Boskiej.

Na 15 sierpnia przypada jedno ze świąt kościelnych znane powszechnie pod nazwą święto Matki Bożej Zielnej, oficjalnie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to jedno z najstarszych świąt kościelnych, mające swój początek w V wieku.  Zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich Matka Boska Wniebowzięta jest czczona jako patronka ziemi oraz roślinności. W całej Polsce święto obchodzone jest bardzo uroczyście. Również w Zielonkach, gdzie od 6 lat organizuje się konkurs na Najpiękniejszy Bukiet Maryjny, którego pomysłodawczynią była p. Marzena Gadzik – Wójcik.
Jest to wspaniała okazja by jak za dawnych lat  móc złożyć w zieloneckim kościele parafialnym rośliny zebrane na polach, łąkach bądź w ogrodach.

Tegoroczne, 6 już obchody tego święta połączone z przeprowadzeniem Konkursu Na Najpiękniejszy Bukiet Maryjny przeprowadzone zostały we współpracy Izby Regionalnej, Sołectwa Zielonki z Parafią pw. Narodzenia NMP w Zielonkach.
Celem konkursu jest podtrzymanie tradycji komponowania bukietów z ziół, kwiatów i traw. Nacisk także kładziony jest  na wiedzę o  roślinności, ekologii, a także zachęcać do troski o otaczającą nas naturę i ochronę wartości lokalnego dziedzictwa kulturalnego.

Udział w VI edycji Konkursu wzięło prawie 60 osób, zaś chętnych prawie 90, wśród których największą grupę stanowiły dzieci do lat 12. Konkurs podzielony był na 4 kategorie:  dla dorosłych zachowano dwie „Tradycyjny Bukiet Zielny” i „Artystyczną Kompozycję Kwietną”, dla młodzieży w wieku 13-18 lat – „Magiczny Bukiet”, a dla dzieci – „Mały Bukiet”.
Jury w składzie- p. Katarzyna Malwina – Jakubowska, Katarzyna Boryczko, P. Karolina Boryczko oraz ks. mgr Tomasz Pilarczyk  dokonało analizy oraz oceniło złożone w konkursie bukiety, które przyprawiały o barwny, wonny zawrót głowy.

W kategorii Tradycyjny Bukiet Zielony (dorośli):

I miejsce – Kazimiera Nakielska,

II miejsce – Zofia Chrzan,

III miejsce – ex aequo Zofia Bęben, Zofia Chacuś

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Agnieszka Lusina – Nogieć, Katarzyna Sokół, Barbara Hudzikiewicz, Adam Kosek, Ewa Duda.

W kategorii Artystyczna Kompozycja Kwietna nagrody w kolejności przyznano Paniom: Agacie Kłeczek, Barbarze Gruszce, ex aequo Teresie Marzec oraz Monice Niemczewskiej. Wyróżnienia trafiły do Pań: Ireny Wolińskiej, Zofii Komendy, Zofii Grzejszczak, Barbary Bińczyckiej.

W kategorii młodzieżowej na Magiczny Bukiet miejsce I i II trafiło do: Łukasza Koska oraz Pauliny Grządziel.

Zaś w najliczniejszej kategorii na Mały Bukiet, dla dzieci do lat 12 laureatami zostali:
I miejsce – Amelia Pietrzyk, II miejsce – Olga Bińczycka, III miejsce ex aequo Michał Duda oraz Maja Krzak. Dodatkowo w tej kategorii wyróżniono: Ksenię Nogieć, Julię Gazdę, Marlenę Krzton, Jagodę Partłę, Weronikę Bąk, Lenę Kłak, Bartłomieja Berkowicza, Marka Gruszkę, Tymoteusza Rogóża.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk Dyrektora Biblioteki Mariusza Zielińskiego. Słodkości rozdawał Sołtys Zielonek Władysław Orzechowski.
Konkurs obfitował w uśmiechy i dobrą zabawę, zaś sam fakt organizacji takiego wydarzenia będzie podtrzymywał tradycję i zwyczaje podkrakowskiej wsi. Poświęcone bukiety przynoszono do domu by leczyć w przypadku choroby zwierzęta domowe.
Organizatorzy serdecznie dziękują za rzeczowe zaangażowanie i ufundowanie nagród: Salonowi Fryzjerskiemu „Xenia”, Restauracji „Carmen”, pizzerni „Americano’s Pizza”, Królewskiej Pracowni Krawieckiej Doroty Król, Kino Kijów.
Serdeczne podziękowania składamy p. Agnieszce Łopacie, mieszkance Zielonek za udostępnienie zdjęć.