Grafika Malarstwo Poezja

GRAFIKA MALARSTWO POEZJA

„W Twoich włosach sen się chwieje pieśnią,

w Twych dłoniach każdy owoc mówi ludzką mową…”

Andrzej Dąbek

Biblioteka Publiczna w Zielonkach serdecznie zaprasza na wystawę obrazów autorstwa Pana Andrzeja Dąbka.

Autor prezentowanych prac urodził się w 1956 roku w Krakowie, a od 12 lat jest mieszkańcem Zielonek. Ukończył wychowanie plastyczne na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, pod kierunkiem profesora Stanisława Rodzińskiego. Podczas swojej pracy pedagogicznej w szkole podstawowej i szkole średniej, uczył dzieci i młodzież wrażliwości plastycznej, którą niewątpliwie sam posiada, co widać w jego obrazach i grafikach, jakie prezentuje. Ponadto zwiedzający wystawę będą mieli okazję poznać twórczość poetycką malarza – grafika. Utwory Pana Dąbka są często poetyckimi interpretacjami jego prac plastycznych. Prezentowane były na licznych wystawach w kraju i poza granicami Polski. Co roku można oglądać wystawę jego prac na krakowskim Kazimierzu. Twórczość Andrzeja Dąbka budzi zainteresowanie radia i telewizji, jest tematem audycji.

Zarówno grafiki, w których wykorzystana jest metoda malowania piórkiem, jak  i wiersze prezentowane na wystawie, nawiązują w swej treści do tematyki sakralnej. Pan Andrzej posługuje się licznymi symbolami oraz specjalizuje się w tematyce religijnej. Natomiast obrazy malowane farbami olejnymi, z zachowaniem ciepłych, stonowanych barw, to przede wszystkim martwa natura oraz pejzaże czterech pór roku.

Wystawę można oglądać w holu Biblioteki, w godzinach jej otwarcia do końca sierpnia.

Zapraszamy!