„Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja - mówiącym malarstwem.”

Simonides

Przy ostatnich akordach letniego słońca, w sobotnie, wrześniowe popołudnie w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach odbył się wernisaż inaugurujący autorską wystawę p. Andrzeja Dąbka zat. „Biblia kolorem czytana”.

Bohatera spotkania oraz przybyłych gości przywitał dyrektor biblioteki Mariusz Zieliński, przybliżając zgromadzonym postać artysty oraz tematykę jego prac słowami: „Na wystawę składa się zbiór obrazów, które są malowanymi komentarzami autora do Pięcioksięgu Mojżesza. Jest to ta część Biblii, która dla Chrześcijan istnieje jako Stary Testament. Natomiast odkrywanie tradycji związanych z czytaniem Tory stało się dla Andrzeja Dąbka inspiracją w życiu osobistym i w pracy twórczej, a prezentowane dziś obrazy są tego dowodem.  Malarstwo jest jednym z narzędzi, dzięki któremu artysta w sposób indywidualny i twórczy komentuje kolejne rozdziały „Starego Testamentu”.

Na zbiór  prezentowany na wystawie  złożyło się  21 obrazów olejnych i akwarel, zaś data samego wernisażu zbiegła się z obchodami święta Jom Kipur (pl. Dzień Pojednania) jednego z najważniejszych świąt żydowskich. Tego dnia w czasach Świątyni Jerozolimskiej arcykapłan dokonywał rytualnego oczyszczenia z grzechów całego ludu Izraela.

Licznie zgromadzeni goście mieli również niebywałą okazję skosztowania macy i posłuchania tradycyjnej muzyki żydowskiej. A wszystko to w atmosferze kończącego się lata i jednego z nieodłącznych tego okresu symboli – słoneczników oraz kolorowych liści wieszczących niechybne nadejście jesieni, które zdominowały scenografię uroczystości.

Wystawę można oglądać do 4 października w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach, przy ulicy Galicyjskiej 17 A w godzinach otwarcia placówki.

KG