23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Zachęcamy do przyłączenia się do projektu „Otwarte Zabytki”, w ramach którego powstaje wirtualny katalog – baza wiedzy o zabytkach. Założeniem projektu jest zgromadzenie informacji o wszystkich zabytkach i ułatwienie obywatelom dostępu do wiedzy o nich. Baza korzysta z danych Rejestru Zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, lecz katalog może edytować każdy, kto wejdzie na stronę portalu „Otwarte Zabytki”

Ku pamięci tych, którzy walczyli

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

22 stycznia 2013 roku mija 150 lat od wybuchu największego zrywu niepodległościowego polskiego narodu, jakim było Powstanie Styczniowe. Z tej okazji Biblioteka w Węgrzcach przygotowała wybór literatury, w której przebrzmiewają echa Powstania Styczniowego.

Kiermasz świąteczny prowadzony w naszej bibliotece oprócz ciekawych książek oferuje również piękne bombki choinkowe, ręcznie malowane przez naszą czytelniczkę, mieszkankę Węgrzc Panią Lucynę Marchewkę.

Oferujemy atrakcyjnie niskie ceny: 15 zł i 25 zł.
Zapraszamy na zakupy do dnia 20.12.2012 r.


    Wśród kolęd i pastorałek czyli...
Świąteczne spotkanie bibliotekarzy w Węgrzcach

Nieoceniony poeta-ksiądz, Jan Twardowski w jednym ze swoich wierszy, tak tłumaczy sens obchodów Świąt Bożego Narodzenia:


Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

Właśnie dlatego, żeby uśmiechać się do siebie i życzyć sobie wszystkiego najlepszego na Święta Bożego Narodzenia i pomyślności na cały przyszły rok, pracownicy Biblioteki Publicznej w Zielonkach spotkali się w Filii w Węgrzcach, we wtorek, 18 grudnia.

Maria Konopnicka (1842-1910), wybitna polska poetka i pisarka, jest nazywana pieśniarką ludu polskiego. U źródeł jej twórczości leżała wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania natchnienia z polskiej przyrody, obyczajów i tradycji ludowych. Jest znana z bogatej twórczości, w tym z utworów dla dzieci. Wiele serca włożyła w twórczość patriotyczną. 100 lat temu, w 1908 r., podarowała nam i przyszłym pokoleniom Polaków Rotę.
„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród" - to słowa, które w każdym z nas wzbudzają poczucie dumy i tożsamości narodowej. Wychowani na patriotycznej twórczości Marii Konopnickiej Polacy przyczynili się do odzyskania niepodległości, odbudowania i obrony Ojczyzny. W roku 2012 przypada sto  siedemdziesiąta rocznica urodzin tej wybitnej postaci.

„IDZIE PANI JESIEŃ”.

Idzie, idzie pani Jesień
różne dary w koszu niesie,
ma tam liście piękne, nowe,
bardzo barwne, kolorowe.
I kasztany i żołędzie,
rozsypuje wszędzie, wszędzie.
I też niesie jarzębinę na korale
dla dziewczynek!
Wszystko piękne jest jak nowe
i czerwone i brązowe,
no i żółte oczywiście
i jest wszędzie uroczyście.

25.09.2012 r. pod takim hasłem odbyły się w bibliotece zajęcia literacko – plastyczne.
W spotkaniu wzięła udział grupa pięciolatków z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach pod opieką wychowawczyni Pan
i Agnieszki Babisz. Dzieci po wysłuchaniu wierszy i opowiadań o tematyce jesiennej rysowały, malowały i wyklejały z kolorowych liści „Panią Jesień,” a z kasztanów , żołędzi i patyczków robiły zwierzyniec i jesienne ludki. Przedszkolaki zaśpiewały pięknie kilka jesiennych piosenek. Na zakończenie spotkania wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.
AG

W dniach 10-11 września 2012 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyły się kolejne szkolenia w ramach programu Biblioteka +.

Jerzy Pilch (ur. 10 sierpnia 1952 w Wiśle) – polski pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do 1999 był członkiem zespołu redakcyjnego Tygodnika Powszechnego, następnie publikował felietony na łamach kolejno Hustlera, Polityki (od marca 1999 do czerwca 2006) i Dziennika (od czerwca 2006 do sierpnia 2009). Obecnie pisze w tygodniku Przekrój.