Imieniny WyspiaĹ„skiego 9.05.2016 WÄ™grzce (13)W poniedziałek 9 maja uroczystym przemarszem pod obelisk Stanisława Wyspiańskiego w Węgrzcach został zainaugurowany tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywający się pod hasłem „Biblioteka Inspiruje”. Celem tego wydarzenia było zaszczepienie i upamiętnienie corocznego zwyczaju świętowania imienin artysty.

Imieniny Wyspiańskiego 9.05.2016 Węgrzce (5)

Obchody miały szczególny charakter, ze względu na to iż w tym roku minie 110 lat od momentu, gdy późnym latem 1906r. Wyspiański zakupił dom w Węgrzcach i wprowadził się do niego wraz z rodziną.Uroczystość otwarła w pięknym stroju krakowskim Anna Gzyl, gospodyni węgrzeckiej biblioteki, witając przybyłych na wspólne świętowanie gości. Wśród nich znaleźli się: Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, założyciel Izby Regionalnej – p. Mariusz Zieliński, radna Gminy Zielonki – p. Renata Kosno, przewodnicząca Klubu Seniora w Węgrzcach – p. Zofia Kot oraz pozostałe osoby związane z węgrzecką biblioteką, która w tym roku świętuje jubileusz 70lecia istnienia. Obecne były też dzieci z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach –grupy IV i VII pod opieką pań Małgorzaty Krewniak i Ewy Przybyła.

Imieniny Wyspiańskiego 9.05.2016 Węgrzce (63)

Pobyt Wyspiańskiego  w podkrakowskiej miejscowości upamiętnia  obelisk z pamiątkową tablicą, ustawiony w miejscu jego dawnego domu w stulecie urodzin poety, w 1969 roku. Spuściznę po artyście  w postaci wierszy, poematów i albumów można dziś na nowo odkryć na bibliotecznych półkach. W 2011 r. rzeźbiarz z Woli Zachariaszowskiej, Kazimierz Malski, wykonał popiersie artysty, które znajduje się w węgrzeckiej książnicy.

Imieniny Wyspiańskiego 9.05.2016 Węgrzce (24)

Po przemarszu pod obelisk złożono naręcza kwiatów – białe i liliowe bzy oraz biało-czerwone chorągiewki. Gest ten wykonany przez młode pokolenie, wzbudził podziw i zainteresowanie mieszkańców i gości. Po uroczystościach, dzieci wróciły do czytelni, gdzie otrzymały łakocie.

Imieniny WyspiaĹ„skiego 9.05.2016 WÄ™grzce (77)Mamy nadzieje, że mieszkańcy Węgrzc kultywować będą zapoczątkowaną w 2013 r. tradycję i że za rok spotkamy się ponownie, aby w  tak niepowtarzalny sposób świętować  imieniny Stanisława Wyspiańskiego.